آشنایی با وکیل منافی عفت در مشهد

وکیل کیفری در مشهد

فهرست مطالب

آیا جرایم منافی عفت را می‎شناسید و مجازات‎های مربوط به این جرایم را می‎دانید؟ آیا از قوانین مربوط به این جرایم اطلاع دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی قوانین و مفاد جرم منافی عفت، شما را با اهمیت نقش وکیل منافی عفت در مشهد آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل منافی عفت در مشهد

جرایم منافی، تحت عنوان عام محسوب می‎شود، ‌که شامل جرایم متعددی خواهد بود، که از جمله آن‎ها می‎توان به جرایم مربوط به رابطه نامشروع موضوع ماده ۶۳۷ بخش تعزیرت قانون مجازات اسلامی و زنا موضوع مواد ۲۲۱ تا ۲۳۲ قانون مجازات اسلامی اشاره کرد. لازم به ذکر است که با توجه به ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری به جرایم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی خواهد شد.

وکیل کیفری در مشهد

با نظر به گفته وکیل منافی عفت در مشهد، در صورتی که شاکی مدعی رابطه نامشروع جنسی باشد از قبیل بوسیدن، در آغوش گرفتن و … به طور مستقیم در دادگاه کیفری دو و بدون انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرا به رسیدگی می‎رسد. همچنین در مواردی که موضوع ارتکاب جرم زنا نیز مطرح باشد، طرح شکایت مستقیما به شعب دادگاه کیفری یک ارسال خواهد شد .

بر طبق قانون، دادگاه کیفری دو، صلاحیت رسیدگی به تمام جرائم را خواهد داشت، مگر آن جرائمی که رسیدگی به آن‎ها در صلاحیت دادگاه دیگری باشد. به عنوان مثال آن دسته از جرائمی که مجازات آن‎ها اعدام است در صلاحیت دادگاه کیفری یک قرار داشته است، به همین دلیل دادگاه کیفری دو اجازه رسیدگی به آن را نخواهد داشت.

مجازات معاونت در جرایم نابالغ
مطالعه بیشتر

ملاک تشخیص جرائم منافی عفت

در قوانین مجازات اسلامی، تظاهر کردن به عمل حرام به صورت  علنی و در انظار و اماکن عمومی، عدم رعایت حجاب شرعی، وجود رابطه نامشروع بین زن و مردی که نکاح بین آن‎ها صورت نگرفته باشد و ارتکاب اعمالی که قانون برای آن‎ها کیفری معین نکرده باشد ولی از نظر دادگاه، بر خلاف عرف رایج جامعه و اخلاق و عفت عمومی بوده و قابل سرزنش و نکوهش است، در اعمال نوع اخیر ملاک و میزان تشخیص منافی عفت بودن آن اعمال، عرف رایج و وجدان عمومی جامعه خواهد بود.

اثبات جرم منافی عفت

در حالت کلی دلایل اثبات جرم منافی عفت، بر طبق ماده 160 قانون مجازات اسلامی بر اساس اقرار، شهادت و علم قاضی می‎باشد. جرائم منافی عفت نیز با این دلایل به اثبات خواهند رسید، اما با توجه به شرایطی که در قانون وضع شده است.

یکی از قوی‎ترین دلایل جهت اثبات این جرایم اقرار است، اما با توجه ماده 169 قانون مجازات اسلامی، اقراری که در شرایط اجبار، شکنجه و … دریافت شود فاقد ارزش خواهد بود. بنابراین در جرائم منافی عفت که قبلا ذکر شد، تحقیق و تعقیب جز در شرایطی خاص در آن‎ها موضوعیت ندارد، اقرار اجباری به طریق اولی یعنی تحت اجبار، بی اعتبار خواهد بود.

با توجه به ماده 172 همان قانون، جرائم غیر حدی منافی عفت تنها با یک بار اقرار به اثبات خواهند رسید. در رابطه با شهادت باید این امر را در نظر داشته باشید که بر طبق ماده 199 قانون مجازات اسلامی، جرائم غیر حدی منافی عفت، باید با شهادت دو مرد اثبات شوند. در نهایت علم قاضی نیز مطرح خواهد بود، از یقین قاضی در رابطه با ارتکاب جرم که می‎تواند از طریق امارات و نشانه‎‌هایی از قبیل گزارش ضابطان، اسکرین شات(پرینت رابطه نامشروع)، پیامک و پرینت شماره تماس … حاصل شود.

وکیل قتل در مشهد، انواع قتل و مجازات‌های آن
مطالعه بیشتر

ممنوعیت تحقیق در جرایم منافی عفت

ماده۱۰۲ –  انجام هرگونه تعقیب و تحقیق درجرائم منافی عفت ممنوع است و پرسش از هیچ فردی در این خصوص مجاز نیست، مگر درمواردی که جرم در مرئی و منظرعام واقع شده و یا دارای شاکی یا به عنف یا سازمان یافته باشد که در این صورت، تعقیب و تحقیق فقط در محدوده شکایت و یا اوضاع و احوال مشهود توسط مقام قضایی انجام خواهد شد.

وکیل کیفری در مشهد

تبصره ۱ – درجرائم منافی عفت هرگاه شاکی وجود نداشته باشد و متهم بدوا قصد اقرار داشته باشد، قاضی وی را توصیه به پوشاندن جرم و عدم اقرار خواهد کرد.

 غیر عنلی بودن رسیدگی جرم منافی عفت در دادگاه

ماده ۳۵۲ –  محاکمات دادگاه علنی است، مگر در جرایم قابل گذشت که طرفین یا شاکی، غیرعلنی بودن محاکمه را درخواست کنند. همچنین دادگاه بعد از اظهار نظر دادستان، قرار غیرعلنی بودن محاکمه را در مواردی مثل امور خانوادگی و جرایمی که منافی عفت یا مخالف اخلاق حسنه باشد، صادر خواهد کرد.

نقش وکیل منافی عفت در مشهد

بر اساس ماده ۱۹۰ متهم این امکان را خواهد داشت که در مرحله تحقیقات مقدماتی، یک نفر به عنوان وکیل کیفری در مشهد، را در دادگستری همراه خود داشته باشد.

تاثیر اکراه در مسئولیت کیفری چیست؟
مطالعه بیشتر

این حق باید قبل از آغاز تحقیق توسط بازپرس به متهم ابلاغ و تفهیم گردد. در صورتی که متهم احضار شود، این حق در برگه احضاریه قید و به او ابلاغ خواهد شد. وکیل متهم با کسب اطلاع از اتهام و دلایل آن می‎تواند، مطالبی را که برای کشف حقیقت و دفاع از متهم یا اجرای قانون لازم است را اظهار کند. اظهارات وکیل در صورت مجلس نوشته خواهد شد.

تبصره ۱ – سلب حق همراه داشتن وکیل خوب در مشهد و عدم تفهیم این حق به متهم به ترتیب منجر به مجازات انتظامی درجه هشت و سه خواهد بود.

تبصره ۲ – در جرایمی که مجازات آن سلب حیات یا حبس ابد است، در صورتی که متهم اقدام به معرفی وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی نکند، بازپرس نیز برای او وکیل تسخیری انتخاب خواهد کرد.

تبصره ۳ – درمورد این ماده و نیز در صورتی که اتهام مطرح مربوط به منافی عفت باشد، مفاد ماده ۱۹۱ جاری می‎باشد.

ماده 191 قانون آیین دادسری کیفری « چنانچه بازپرس، مطالعه یا دسترسی به تمام یا برخی از اوراق، اسناد یا مدارک پرونده را با ضرورت کشف حقیقت منافی بداند، یا موضوع از جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور باشد با ذکر دلیل، قرار عدم دسترسی به آن‎ها را صادر می‎کند. این قرار، حضوری به متهم یا وکیل وی ابلاغ می‎شود و ظرف سه روز قابل اعتراض در دادگاه صالح است. دادگاه مکلف است در وقت فوق العاده به اعتراض رسیدگی و تصمیم گیری کند.»

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد