وکیل مهریه تا ۱۱۰ سکه

وکیل مهریه در مشهد

فهرست مطالب

طبق عرف جامعه زوج موظف است در زمان اجرای عقد نکاح به همسرش هدیه ‌ای در قالب مادی یا اجتماعی پرداخت کند حال که حد مشخصی برای این هدیه در نظر گرفته نشده است و می ‌تواند شامل سکه، طلا، پول، لوازم خانگی، خودرو باشد.

حال چه زمانی عنوان وکیل مهریه تا ۱۱۰ سکه کاربرد دارد؟

در واقع این وکیل از حق و حقوق قانونی زوجه جهت مطالبه مهریه دفاع می ‌کند. در شرایطی که مهریه زوجه بیش از ۱۱۰ سکه باشد مطابق قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۱، چنانچه عدم استطاعت مالی زوج به دادگاه ثابت شود تنها پرداخت و دریافت  ۱۱۰ سکه برای زوجه منظور می‌ گردد. اما در شرایطی که مهریه تعیین شده به همان میزان ۱۱۰ سکه باشد نیازی نیست که زوجه و وکیل وی در صدد اثبات استطاعت مالی زوج به دادگاه برآیند و در این شرایط تنها اقدامی که می ‌تواند صورت بگیرد از جانب زوجه است که جهت اثبات عدم استطاعت مالی‌ او می ‌باشد.

طلاق یک طرفه

*نکته: تصور اشتباهی  که در این زمینه وجود دارد این است که هیچ زنی نمی ‌تواند بیش از ۱۱۰ سکه در خصوص مطالبه مهریه از شوهرش دریافت کند ولی اینگونه نیست بلکه این دادگاه است که مشخص می ‌کند استطاعت مالی زوج جهت پرداخت و وصول مهریه به چه میزان است. لازم به ذکر است که در صورت تقلب زوج مبنی بر اثبات عدم توانایی خود به دادگاه، در صورت مشخص شدن تقلب او و مخفی کردن اموال و درآمدش، قانون حمایت از خانواده شامل حال او نمی ‌شود.

شرایط مطالبه مهریه

در صورتی که مهریه زوجه به صورت عندالمطالبه باشد هر زمان که اراده کند می ‌تواند نسبت به دریافت آن اقدام کند زیرا جزو حق و حقوق قانونی او است اما در خصوص شرایط و نحوه دریافت مهریه چندین حالت وجود دارد.

  • اگر اعسار زوج از پرداخت مهریه ثابت شود حتی اگر مهریه زوجه بیش از ۱۱۰ سکه باشد به او ۱۱۰ سکه تعلق می‌ گیرد و این امکان وجود دارد که مابقی مهریه به عنوان طلب به صورت قسطی به زوجه پرداخت شود البته گاهی نیز صرف نظر از ۱۱۰ سکه، مابقی مهریه به دلیل عدم استطاعت مالی زوج توسط دادگاه بخشیده می ‌شود.
  • اگر توانایی مالی زوج در پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه به دادگاه ثابت شود و مهریه زوجه نیز بیش از ۱۱۰ سکه باشد باید تا زمانی که کل مهریه را پرداخت نکرده یا به میزانی که نظر زوجه را جلب کند وصول نکرده باشد، زوجه می ‌تواند اقدام به اخذ حکم جلب یا ممنوع الخروجی او از دادگاه نماید البته لازم به ذکر است که دریافت این حکم شامل زمانی است که زوج ملزم به پرداخت ۱۰۰ سکه شده و از پرداخت آن سرباز زند.
تفاوت و شباهت ‌های نکاح دائم و موقت
مطالعه بیشتر

وکیل مهریه تا ۱۱۰ سکه، در این شرایط زمینه را برای وصول طلب زوجه فراهم می‌ کند.

لازم به ذکر است که میزان مهریه و مقدار دریافتی آن برای بانوان باکره و غیرباکره متفاوت است؛ یعنی اگر قبل از انجام رابطه زوجین تصمیم به جدایی بگیرند نصف مهریه به زن تعلق می ‌گیرد.

در طلاق توافقی بین زوجین نیز مقدار مهریه با توافق طرفین نزد وکیل خانواده تعیین شده و طی توافقنامه توسط وکیل طلاق توافقی به دادگاه ارائه می ‌شود.

مطالبه مهریه طبق ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده

هدف تصویب این قانون، جلوگیری از حبس افراد به علت عدم استطاعت مالی آن ‌ها در زمینه پرداخت مهریه است.

حال کاربرد این قانون چگونه است؟

در صورتی که مهریه زوجه ۱۱۰ سکه یا کمتر از آن باشد طبق ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت ‌های مالی، زوج ملزم به پرداخت مهریه چه به صورت یه جا و کلی و چه به صورت اقساطی است و حتی این امکان نیز وجود دارد که در صورت عدم وصول مهریه از جانب زوج، اموال و دارایی ‌های او توقیف و ضبط شوند و از طریق فروش آن ‌ها مهریه زوجه پرداخت شود.

اما چنانچه مهریه زوجه بالغ بر ۱۱۰ سکه باشد و زوج نیز از استطاعت مالی کافی جهت پرداخت آن برخوردار باشد، دادگاه زوج را ملزم به پرداخت کلیه مقدار مهریه می ‌کند که در صورت عدم وصول مهریه از جانب زوج، وی به حبس محکوم می‌ گردد و تا زمانی که در صدد پرداخت مهریه برنیاید یا اعسار او ثابت نشود بنابر درخواست زوجه بازداشت خواهد بود. لازم به ذکر است اگر میزان مهریه از طریق توقیف اموال قابل پرداخت باشد نیازی به بازداشت زوج نیست.

نکات کلیدی قبل از طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

توصیه تیم یسنا وکیل به شما بنابر مشاهده پرونده‌ های مشابه و تجربیات دیگران، استفاده از راهنمایی‌ ها و مشورت ‌های وکیل مهریه تا ۱۱۰ سکه است که همان وکیل خانواده در بیرجند می ‌باشد.

نحوه مطالبه مهریه از جانب زوجه

از آن جهت که سند ازدواج جزو اسناد رسمی است و اسناد رسمی نیز لازم الاجرا هستند در نتیجه زوج موظف است مهریه زوجه را پرداخت نماید حال مقدار پرداختی آن بنابر توافق طرفین و استطاعت مالی زوج متفاوت است.

زوجه برای مطالبه مهریه می‌ تواند به دفتر اسناد رسمی ازدواج که عقد نکاح در آنجا جاری شده مراجعه کند و خواستار صدور اجرائیه گردد، این اجرائیه پس از صدور و طی مراحل قانونی به اداره ثبت اسناد رسمی ارجاع می ‌شود تا به زوج جهت پرداخت مهریه اطلاع رسانی شود که در صورت عدم پرداخت طی مهلت مقرر، زوجه قادر به اخذ حکم جلب و ممنوع الخروجی زوج خواهد بود. 

وکیل طلاق غیابی در مشهد

مقدار و میزان پرداخت مهریه

مقدار و میزان مهریه به هر اندازه‌ ای که باشد حتی اگر به عنوان سکه مطرح نشده باشد باید معادل سازی شود و به میزان ۱۱۰ سکه به زوجه پرداخت شود اما این در صورتی است که زوج توان پرداخت مهریه بالغ بر ۱۱۰ سکه را نداشته باشد یا کل مهریه زوجه ۱۱۰ سکه باشد. چنانچه مهریه زوجه بالغ بر ارزش ۱۱۰ باشد تنها در صورتی کل مهریه به زوجه تعلق می‌ گیرد که توانایی مالی زوج به دادگاه جهت پرداخت کل مهریه ثابت شود. 

شرایط و قوانین منع اشتغال زن
مطالعه بیشتر

مزایای در اختیار داشتن وکیل خانواده در مشهد

در اختیار داشتن و مشورت با وکیل خانواده در زمینه مطالبه مهریه یا همان وکیل مهریه تا ۱۱۰ سکه، چندین مزیت در خصوص پیگیری پرونده برای زوجه به همراه خواهد داشت.

  • توقیف سریع اموال منقول و غیرمنقول زوج
  • اخذ حکم جلب زوج از دادگاه در صورت عدم پرداخت مهریه
  • فراهم آوردن امکان عدم مراجعات مکرر حضوری زوجه به دادگاه
  • نقش مهم وکیل در رد دادخواست اعسار زوج
  • اخذ حکم جلب یا ممنوع الخروجی زوج در صورت عدم پرداخت مهریه

با توجه به روش‌ های مختلف مطالبه مهریه و مفاد قانونی مربوط به هریک، در صورتی که خواستار اخذ حق و حقوق خود در این زمینه هستید می ‌توانید از طریق مشورت با وکیل مهریه تا ۱۱۰ سکه از روند پرونده خود و نتیجه آن مطلع شوید. تیم یسنا وکیل از طریق معرفی وکیل خوب در مشهد به شما کمک می ‌کند تا حق و حقوقتان پایمال نشود و بهترین وکیل در مشهد در زمینه مسائل خانوادگی را در اختیار شما قرار می ‌دهد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد