وکیل مهریه در مشهد | قوانین دریافت مهریه

وکیل مهریه در مشهد

فهرست مطالب

می‌توان گفت از جمله مهمترین حقوق مالی زن مهریه است و طبق قانون به محض جاری شدن صیغه عقد، زن مالک مهریه خواهد شد و خواهد توانست به عنوان مالک، هر نوع تصرفی در آن داشته باشد.

وکیل مهریه در مشهد

مهریه هم در ازدواج دائم مطرح است و هم موقت، و ما در این مطلب از تیم یسنا

وکیل در مشهد

سعی داریم به بررسی کامل آن پرداخته و مهم‌ترین سر فصل‌هایی که در این زمینه مطرح خواهد بود، که از قبیل انواع مهریه، شرایط آن و نحوه وصول، برخی اقدامات قانونی برای مطالبه مهریه، چگونگی درخواست اعسار و شرایط آن در پرداخت مهریه می‌باشد.

وکیل مهریه در مشهد
مهریه و اخذ آن به چند دسته تقسیم می‌شود؟

قبل از هرچیزی لازم است بدانید که مهریه به سه دسته تقسیم می‌شود:

 1- مهرالمسمی: یعنی همان مهریه که قبل از عقد ازدواج طرفین در مورد مقدار آن توافق کرده و بسیار مرسوم است در قوانین در تعیین میزان مهریه هیچگونه حداقلی و حداکثری مشخص نشده و طرفین بدون هیچ محدودیت و کاملا آزادانه می‌توانند در مورد آن توافق نمایند. اما  مهریه که مشخص می‌شود به هر میزان که باشد باید ویژ‌ه‌گی‌های زیر را داشته باشد.

– قابلیت تملک داشته باشد و امکان نقل و انتقال آن میسر باشد.

– مشخص و معلوم باشد یعنی مردد بین چند چیز نباشد.

 – معین باشد یعنی به طور واضح مصداقی شود.

– منفعت عقلایی و مشروع داشته باشد.

  اگر هم مهریه با توافق طرفین و رایج کشور باشد مثلا یک میلیون تومان، در زمان پرداخت باید به روز محاسبه    شود یعنی با توجه به شاخص قیمت سالانه که از طرف بانک مرکزی اعلام می‌شود، پرداخت گردد.

 2- مهرالمثل: با فرض اینکه در زمان عقد هیچ توافقی صورت نگرفته باشد، یعنی توافقی در مورد محلی انجام نشده و یا مهریه چیزی تعیین شده باشد که مورد تایید قانون نباشد، و از طرفی زناشویی بین دو طرف صورت گرفته باشد، در این صورت قانون برای تعیین تکلیف مهریه میگوید: مهریه زوجه باید با توجه به تحصیلات سه شغل و غیره او متناسب با مهریه زنان هم شان او در نظر گرفته شود به مواردی که زن مستحق دریافت مهرالمثل هست در اینجا اشاره می‌کنیم:

آشنایی با وکیل خانواده در شیراز
مطالعه بیشتر

وکیل مهریه در مشهد

– اگر در نکاح دائم مهریه ذکر نشده باشد یا عدم مهریه شرط شده باشد که ازدواج صحیح است و طرفین می‌توانند بعد از عقد مهریه تعیین کنند. حال اگر قبل از این توافق زناشویی صورت گیرد، زوجه مستحق دریافت مهرالمثل خواهد بود.

   – ازدواج به هر دلیلی باطل باشد، و زناشویی هم صورت گرفته باشد ولی خود زن از فساد نکاح خبر نداشته   باشد، در این صورت مهرالمثل به او تعلق خواهد گرفت.

 – اگر مهرالمسمی مجهول باشد، به عنوان مثال سکه مهریه شده باشد اما تعداد و نوع آن مشخص نباشد یا      مهرالمسمی مالیات نداشته باشد، در این صورت محل جایگزین مهرالمسمی میشود.

  اما نکته مهم این است که اگر در زمان عقد زوجه اختیار مهریه را به عهده زوج بگذارد، در اینجا زوجه فقط می‌تواند به میزان مهرالمثل خود مهریه را تعیین کند و بیشتر از آن طبق قانون اجازه ندارد.

 3- مهرالمتعه: اگر در ازدواج دائم مهریه تعیین نشده باشد یا عدم مهریه تعیین شرط شود اگر قبل از رابطه زناشویی مرد بخواهد همسرش را طلاق ندهد، زن میتواند مهرالمتعه دریافت کند.

با شرایط و قوانین طلاق توسط

وکیل طلاق در مشهد

با کلیک روی لینک داده شده آشنا شوید.

نکته مهم در عقد موقت این است که حتما باید زمان عقد مهریه  تعیین شود در غیر این صورت عقد باطل است.

پس تا اینجا مشحص شد در ازدواج داوم میتواان قبل از عقدیا حتی پس از عق مهریه را تعیین کرد در حالی که در ازدواج موقت حتما باید ضمانت مهریه تعیین شود و این موضوع جزو ارکان اساسی عقد محسوب شده که اگر نباشد باطل است.

وکیل مهریه در مشهد

در واقع مهریه دین بر عهده شوهر است و زن هر زمان بخواهد می‌تواند آن را مطالبه کند و اصلا به این معنا نیست زنی که مهریه خود را بخواهد حتما قصد جدایی دارد و مایل به ادامه زندگی نیست. اما در عمل متاسفانه دقیقا همین تعبیر نادرست حاکم شده و عملا موضوع مهریه و طلاق

نحوه مالکیت و تکلیف طلا در طلاق
مطالعه بیشتر

(

وکیل طلاق توافقی در مشهد

)

به موازات هم پیش می‌آیند .

درخواست مهریه در مشهد از جانب زوجه

برای مطالبه مهریه دو روش پیش بینی شده:

1- از طریق اجرای ثبت

2- از طریق دادگاه خانواده و یا

وکیل خانواده در مشهد

ابتدا این نکته را در نظر داشته باشید که در ازدواج موقت فقط در صورتی که عقد ثبت شده باشد امکان مراجعه به اداره ثبت وجود دارد و اگر ثبت نشده باشد باید برای ثبت عقد و مطالبه مهریه به دادگاه خانواده مراجعه شود.

مطالبه مهریه در مشهد از طریق اجرای ثبت

در این روش زوجه یا نماینده قانونی وی که به عنوان وکیل مهریه در مشهد است، باسد با همراه داشتن اصل سند ازدواج و مدارک شناسایی، به دفترخانه‌ای که سند ازدواج در آن تنظیم شده است مراجعه کرده و تقاضای صدور اجراییه نسبت به مهریه مطرح را مطرح نمایند.

سپس سردفتر بعد از احراز هویت تقاضاکننده و صلاحیت وی برای درخواست اجرا، اجراییه را که شامل موارد اجراست تهیه و امضا کرده و به اداره ثبت ارسال خواهد کرد.

در صورتی که ظرف ده روز، زوج نسبت به پرداخت مهریه اقدامی انجام ندهد، زوجه می‌تواند نسبت به مسدود کردن حساب‌های و اموال وی (غیر از مستثنیات دین) اقدامات لازم را انجام دهد.

مطالبه مهریه در مشهد از طریق مراجعه به دادگاه خانواده

 زن با ارائه دادخواست حقوقی به دادگاه خانواده هم می‌تواند مطالبه مهریه کند دادگاه پس از بررسی اگر زن و مستحق دریافت مهریه تشخیص دهد، برای مرد مهلت تعیین می‌کند تا مهریه او را بپردازد و اگر بعد از قطعی شدن رای مرد علی‌رغم اینکه بی پول یا معسر نبوده مهریه همسر خود را ندهد، زن می‌تواند او را به زندان بیندازد.

وکیل مهریه در مشهد

اگر بعد از قطعی شدن رای علی رغم اینکه بی پول یا معسر نبوده  مهریه همسر خود را ندهد زن می‌تواند او را به زندان بی‌اندازد و اگر مرد مالی دارد توقیف نماید، اما اگر مرد اعسار یا بی پولی خود را ثابت کند در دادگاه مهریه برای او تقسیط می‌شود.

دستور موقت ملاقات فرزند
مطالعه بیشتر

نکته: اگر در جریان پیگیری مرد اموالی داشته باشد که زن نگران باشد ممکن است که از طریق دیگران آن‌ها را بفروشد یا جابجا کند، می‌تواند درخواست تامین خواسته ده

د که

در این صورت اموال مرد توقیف می‌شوند یا در صورت عدم پرداخت مهریه از معادل مهریه از اموال توقیف شده برداشت شود.

در اینجا زن می‌تواند با کمک یک وکیل مهریه در مشهد، تمامی مراحل انجام این پروسه را به روش کاملا قانونی و راحت‌تر طی نماید.

نکته مهمی که در مورد مهریه در مشهد، باید به آن توجه داشت این است که اگر مهریه عندالمطالبه باشد زن هر زمان بخواهد می‌تواند آن را مطالبه کند اما اگر عندالاستطاعه باشد زن باید توانایی مالی مرد را ثابت کند و پس از آن می‌تواند مهریه اش را مطالبه کند.

لازم به ذکر است اثبات عدم تمکین زن، رابطه نامشروع و… هیچ ارتباطی با مهریه زن ندارد و حتی باعث کم شدن آن هم نمی‌شود و این موضوع فقط با نفقه زن در ارتباط است.

نکات مهم جهت مهریه در مشهد

  • تا یک چهارم از حقوق مرد را می‌توان بابت مهریه به صورت قسطی دریافت کرد. همچنین برای اثبات بخشش مهریه از طرف زن حتما باید مدرک و سندی وجود داشته باشد و همین که زنی زبانی و لفظی بگوید مهریه ام را بخشیدم کافی نیست.

  • عقد موقت بدون تعیین مهریه باطل است.

  • حتی اگر مرد فوت کند مهریه زن جزو دینی ممتاز است و در اولویت قرار می‌گیرد و از محل ماترک متوفی از اموال به جا مانده از او به زن پرداخت می‌شود، که برای آگاهی بیشتر از جزئیات بهتر است با یک وکیل مهریه در مشهد مشاوره شود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد