وکیل نسب در مشهد

وکیل نسب در مشهد

فهرست مطالب

آیا روند قانونی رسیدگی به دعاوی نسب را می‌دانید؟ آیا با انواع نسب و زریقه اثبات آن در دادگاه آشنایی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد شما را با تمامی شرایط روند دعوای نسب، انواع آن، مراحل اثبات نسب و همچنین اهمیت نقش وکیل نسب در مشهد آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با وکیل نسب و دعاوی نسب در مشهد

نسب از لحاظ لغتی به معنی رابطه خویشاوندی می باشد اما در امور حقوقی نسب یعنی رابطه خونی، طبیعی و بدون واسطه میان دو نفر مانند پدر و فرزند، مادر و فرزند و خواهر و برادر.

وجود یک رابطه نسبی، آثار و تکالیفی را موجب خواهد شد، از جمله آن موجبات ارث می‌باشد، که در ماده ۸۶۱ قانون مدنی به آن اشاره شده است. به این ترتیب اهمیت نفی یا اثبات نسب مشخص می‌شود. دعوای اثبات نسب معمولا زمانی مطرح می‌شود که خواهان در پی این امر باشد که ثابت کند، فردی مادر یا پدر یا فرزند وی است. در حالت عادی معمولا نیازی به اثبات نسب وجود نخواهد داشت، چرا که در یک خانواده‌ی منسجم، وضعیت روابط خویشاندی مشخص بوده و نیازی به اثبات نخواهد داشت.

وکیل نسب در مشهد

اما گاهی پیش خواهد آمد که شخصی بعد از مدت‌ها متوجه خواهد شد که پدر و مادرش چه کسانی هستند، و یا شخصی مدعی می‌شود که کسی فرزند او می‌باشد. از آن‌جا که اثبات چنین روابطی نتایج عرفی و اجتماعی و حقوقی خاصی نداشته، در صورتی که نسب محرز و مشخص نباشد، باید در دادگاه صالح به اثبات برسد.

دادخواست ترک انفاق چیست؟
مطالعه بیشتر

در حال حاضر یکی از رایج‌ترین راه‌های اثبات رابطه نسبی، آزمایش ژنتیک می‌باشد. اماره فراش نیز یکی از راه‌های رایج اثبات نسب است. همانطور که قبلا ذکر شد، نسب در لغت به معنای پیوند خویشاوندی، به ویژه پیوند پدری و نیاکان پدری می‌باشد. در واقع در اصطلاح حقوقی نیز عبارت است از: «رابطه خویشاوندی بین دو نفر که یکی از نسل دیگری یا هر دو از نسل دیگری یا هر دو از نسل شخص ثالثی باشند.»

حال در این شرایط و زمانی که نسب مشروع و قانونی طفل، مورد اختلاف طرفین باشد، دعوای اثبات نسب توسط وکیل خانواده در مشهد،  مطرح خواهد شد، که این امر شامل ارکانی خواهد شد، که آن عبارتند از:

 • وجود یک رابطه نسبی

برای اثبات نسب مشروع، ابتدا باید رابطه زوجیت میان پدر و مادر ادعایی، به اثبات برسد، چرا که در حقوق ایران به تبعیت از حقوق اسلام، وجود رابطه و اثبات زوجیت هنگام انعقاد نطفه شرط «نسب مشروع» محسوب خواهد شد.

 • مشروع بودن رابطه نسبی

رکن دیگر این دعوا برای پذیرش دعوای اثبات نسب، «مشروع بودن رابطه نزدیکی» توسط خواهان دعوا می‌باشد. به عبارت دیگر خواهان باید با دلایل و مدارک محکمه پسند این امر را ثابت کند که که رابطه‎ای که منجر به تولد وی شده است، یک رابطه شرعی و قانونی بوده است. بنابراین اگر این رابطه نامشروع باشد، اثبات نسب با ایراداتی مواجه خواهد شد.

 • وجود ادله اثباتی برای دعوای نسب

دعوای اثبات نسب عبارتند از: اماره فراش، شهادت، امارات قضائی و آزمایش ژنتیک. همان طور که قبلا ذکر شد، اولین راه اثبات نسب یک طفل، تمسک به اماره فراش خواهد بود.

قوانین ازدواج دختر بدون اجازه پدر
مطالعه بیشتر

اماره فراش یا ابوت، در اصطلاح حقوقی به این معنی خواهد بود که طفلی که از یک نسبت زن و شوهری به دنیا آمده باشد، که فرزند شوهر تلقی خواهد شد و ملحق به او می‎باشد.

انواع نسب

نسب به چهار دسته‌ کلی تقسیم بندی می‌شود:

وکیل نسب در مشهد

 • نسب مشروع

نسب مشروع که به آن نسب قانونی هم گفته می‌شود، ارتباط پدر فرزندی یا مادر فرزندی ناشی از ازدواج خواهد بود. این نسب گاها منجر به اختلافاتی نیز خواهد شد، به این صورت که کسی بر این ادعا باشد که فرزند مشروع زن یا مرد دیگری بوده، و آن‌ها منکر این مطلب می‌شوند، و یا این که زن و مردی مدعی شوند، پدر یا مادر شخصی می‌باشند و او منکر چنین رابطه‌ای باشد.

 • نسب ناشی از شبهه

زمانی که زن یا مردی به این تصور که بین آن‌ها رابطه‌ی زناشویی برقرار بوده است، با هم نزدیکی کنند، در صورتی که چنین رابطه‌ای در واقع وجود نداشته باشد، نسبت بین آن‌ها و فرزند به وجود آمده را نسب ناشی از شبهه خواهند گفت.

 • نسب ناشی از تلقیح مصنوعی

نسب به وجود آمده از تلقیح مصنوعی، همان طور که از اسم آن مشخص می‎باشد، زمانی اتفاق خواهد افتاد که اسپرم یک مرد، بدون وقوع نزدیکی و با وسایل مصنوعی پزشکی، وارد رحم زن شود. اگر این تلقیح با اسپرم شوهر شکل بگیرد، این طفل قطعا متعلق به آن زن و همسرش می‌باشد. در صورتی که اسپرم به صورت اهدایی باشد، هویت اهداکنندگان محرمانه باقی خواهد ماند و اهدا شوندگان هم باید شرایط مندرج در قانون را دارا باشند.

 • نسب ناشی از زِنا

  نسب ناشی از زنا، زمانی است که طفل از رابطه‌ نامشروع زن و مردی به وجود بی‎آید. در حقوق و قوانین ایران، این نسب به رسمیت شناخته نشده است. اما بر اساس یک رای وحدت رویه، که دیوان عالی کشور در سال ۱۳۷۶ به صدور رسانده است، طفل نامشروع از همه نظر به جز ارث، در حکم فرزند مشروع محسوب خواهد شد، و از حقوق او برخوردارمی‌باشد. اما مطابق قانون مدنی، از پدر و مادر خود ارثی نخواهد برد و ارث او هم به آن‌ها نخواهد رسید.

اثبات نسب توسط وکیل نسب در مشهد

دعاوی اثبات نسب یا نفی نسب، به عنوان پیچده‎ترین دعاوی خانواده محسوب می‌شود، که مستلزم داشتن یک وکیل خوب در مشهد، و متخصص و مجرب در این زمینه باشد. انتخاب و مشاوره با یک وکیل متخصص، برای پرونده اثبات نسب یا نفی آن، قطعا در روند پرونده تاثیر بسزایی خواهد داشت. علاوه بر این مزیت‎هایی هم نیز در بر دارد که عبارتند از:

 • مدت زمان اثبات نسب یا نفی کوتاه‎تر خواهد شد.
 • نیاز به حضور موکل نخواهد بود.
 • با توجه به تجربه وکلا در این امر، احتمال پیروزی بسیار زیاد خواهد بود.
 • درخواست نظر کارشناس و تحقیقات محلی
 • درخواست ارجاع به پزشکی قانونی
 • درخواست شهادت شهود و مطلعین
اثبات ازدواج دائم و موقت و قوانین مربوط به آن
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد