وکیل نفقه در مشهد

وکیل نفقه در مشهد

فهرست مطالب

شاید همه ما تا به حال واژه نفقه را شنیده باشیم، اما اطلاعات دقیقی از معنا و مفهوم آن و همچنین شرایط مطالبه قانونی نفقه در مشهد و مسائل اثرگذار در مورد آن نداشته باشیم.
ما در اینجا سعی داریم به طور کامل و دقیق و هر یک از این مسائل بپردازیم، پس چنانچه بعد از مطالعه متن سوالی برایتان پیش آمد می‌توانید با همکاران ما در تیم یسنا وکیل در مشهد در میان گذاشته تا در اسرع وقت پاسخ آن را دریافت کنید.

معرفی وکیل نفقه در مشهد

قبل از هر چیزی را باید گفت که نفقه در قانون هم برای زن تعریف شده و هم برای فرزندان، که در اینجا فقط به بررسی همه جانبه این فقیه زن یا زوجه خواهیم پرداخت.
در قانون مدنی گفته شده است به محض اینکه عقد ازدواج دائم صورت گرفت نفقه زن باید توسط مرد تامین شود. نفقه در لغت یعنی تامین مایحتاج زندگی و در قانون شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضع زن، مثل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه‌های درمانی و بهداشتی و غیره می‌شود.

وکیل نفقه در مشهد
در حقیقت مرد باید همه نیازهای متعارف و متناسب باشند از آن را فراهم کند. مثلا ممکن است زن  از ابتدا خادم در اختیار داشته باشد که در این صورت گرفتن خادم جز نفقه او محسوب می‌شود، یا مثلا عادت به سفرهای خارج از کشور داشته باشد که هزینه سفر با هم جزو نفقه محسوب خواهد شد.

همانطور که می‌بینید در حقیقت نفقه میزان و مصادیق آن بر اساس شناخت وضعیت زوجه براساس تحصیل، خانواده و غیره سنجیده می‌شود، و مواردی که در قانون آمده تمثیلی است، یعنی برای نمونه گفته شده است و ممکن است موارد دیگری هم با توجه به شان زن جزو آن قرار بگیرد. پرداخت نفقه توسط مرد در ازدواج دائم به پشتوانه و به دلیل حکم صریح قانون است و اصلا چه قبل از اول چه بعد از آن و چه هر زمان دیگری طرفین با توافق یکدیگر نمی توانند آن را اسقاط کنند چرا که اصلا ریشه و منشاء قراردادی ندارد تا توافق طرفین در مورد آن اثرگذار باشد.

تنها یک دلیل ممکن است زن را از دریافت نفقه محروم کند و آن هم اثبات عدم تمکین او بدون مجوز قانونی است، فقط بطور کلی می‌توان گفت در موارد فوق به زنان اجازه داده است که هم تمکین نکند و هم نفقه دریافت کند به طور مثال جایی که زن به دلیل ضرب و شتم کتک کاری مرد نمی تواند در منزل او بماند دادگاه به زن اجازه می‌دهند در منزل جداگانه سکونت داشته باشد و فقط زمانی که مردم ثابت کنند دلیل ترس زن از بین رفته و دیگر چنین رفتارهایی ندارد می‌توان از آن را برگرداند در غیر این صورت حتی دادگاه حکم بازگشت زن را نخواهد داد (یا موارد دیگری که در مقاله مربوطه توضیح داده شده است).

اما اگر زنی بدون هیچ دلیل موجه قانونی تمکین نکند و زندگی خود را ترک کند، اصطلاحا ناشزه شناخته می‌شود و دیگر نفقه به او تعلق نخواهد گرفت. در دادگاه‌ها نیز اصل بر این است که نفقه به زن تعلق می‌گیرد، مگر اینکه مرد عدم تمکین بدون مجوز قانونی را ثابت کند. به عبارت دیگر هم این که زن بتواند نکاح و زوجیت خود را ثابت کند مستحق دریافت نفقه خواهد بود و می‌تواند آن را مطالبه کند و مرد برای آنکه نفقه ندهد باید در مقام مدعی بتواند عدم تمکین زن را ثابت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است با یک وکیل خانواده در مشهد و یا وکیل نفقه در مشهد مشورت کنید.

شرایط نفقه در مشهد در عقد موقت

 برخلاف عقد دائم که نفقه باید به زن تعلق گیرد در عقد موقت اصولا نفقه به زن تعلق نمی‌گیرد. مگر اینکه خود طرفین شرکت کنند یا عقد با فرض پرداخت نفقه صورت گیرد، یعنی یا دو طرف واضح و روشن توافق می‌کنند که باید نفقه پرداخته شود یا با توجه به عرف می‌توان گفت نفقه به زن تعلق می‌گیرد. مثل زمانی که زن برای مدت طولانی به عقد مردی در می‌آید و در منزل و زندگی می‌کند، ولی به هر ترتیب در ازدواج موقت هم مرد می‌تواند عدم تمکین زن را با دلایل محکمه پسند ثابت کند، که در این صورت زن ناشزه محسوب شده و نفقه به او تعلق نمی‌گیرد.

آشنایی با شرایط و قوانین طلاق و همینطور معرفی وکیل طلاق در مشهد در این مقاله از سایت یسنا وکیل

 

قوانین مربوط به داوری در طلاق
مطالعه بیشتر

اما لازم است بدانید برای تعیین نفقه هیچ معیار یا فرمول ثابت و مشخصی وجود ندارد و میزان آن با در نظر گرفتن شرایط و شان زن توسط قاضی دادگاه و با ارجاع به کارشناس دادگستری ارزیابی نفقه تعیین خواهد شد. که در این صورت با در اختیار گرفتن وکیل نفقه در مشهد، این امر با سهولت بیشتری انجام می‌پذیرد.
اتفاق دیگری که در دادگاه خانواده می‌افتد این است که اگرچه در قانون برای تعیین نفقه هیچ اشاره‌ای به درآمد مرد نشده است اما در رویه و در عمل قاضی وضعیت مالی و درآمدی مرد را هم مد نظر قرار می‌دهد.

وکیل نفقه در مشهد

روش های مطالبه نفقه

زن برای مطالبه نفقه خود می‌تواند هم اقدام حقوقی کند و هم شکایت کیفری، که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

روش اول: مطالبه حقوقی

 در اینجا لازم است زن دادخواستی در مورد مطالبه نفقه تنظیم کند و به دادگاه خانواده تقدیم کند و اگر مرد نتواند نفقه او را بدهد و از طرفی نتواند عدم تمکین زن را هم ثابت کند دو حالت  پیش خواهد آمد:


1-  اگر مرد مالی داشته باشد: زن می‌تواند آن را توقیف کند و از محل نفقه خود را بردارد.

2-  اگر مرد مالی نداشته باشد: زن می‌تواند به دلیل عدم پرداخت نفقه از سوی مرد برای طلاق خود اقدام کند و همچنین علاوه بر نفقه جاری و حال خود می‌تواند نفقه ایام گذشته را هم که مرد پرداخت نکرده مطالبه نماید. (این در حالی است که نفقه فرزندان فقط شامل نفقه حال می‌شود و نسبت به گذشته هیچگونه ادعایی نمی‌تواند داشته باشند).

روش: دوم مطالبه کیفری

در این صورت زن باید ابتدا شکواییه خود را در دادسرا عمومی و انقلاب مطرح کند و چنانچه مرد محکوم به پرداخت نفقه شود باید آن را بپردازد و در غیر این صورت (به جهت اینکه ترک انفاق جرم است) محکوم به حبس خواهد شد.

نکات مهم درباره نفقه در مشهد

1- مطالبه کیفری نفقه به جهت جرم بودن و اهمیت آن در مقایسه با مطالبه حقوقی روند سریعتری دارد و زودتر به نتیجه می‌رسد.

2-زن تنها در مورد نفقه حال خود می‌تواند از طریق کیفری اقدام کند و مطالبه نفقه گذشته زن فقط از طریق حقوقی امکان پذیر است.

3-ترک انفاق از سوی مرد از جمله جرایم مستمر است یعنی هر بار مرد از پرداخت آن خودداری کند زن می‌تواند برای مطالبه شکایت کند. بطور مثال اگر مرد توسط دادگاه محکوم به نفقه فروردین شود چنانچه اردیبهشت از پرداخت نفقه خودداری کند باز هم زن هم می‌تواند نسبت به آن شکایت کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد