وکیل نفقه معوقه در مشهد

مجازات کودکان زیر 18 سال

فهرست مطالب

پرداخت نفقه معوقه یکی از مسائل مالی در هنگام طلاق می باشد که زوجین با آن روبرو می گردند، بنابراین لزوم توجه به این مبحث کاملا مشهود است.

براساس قوانین شرعی و عرفی جمهوری اسلامی ایران در صورتی نفقه به زن تعلق می گیرد که به عقد دائم مردی درآمده باشد. ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی بر لزوم پرداخت نفقه می پردازد ولی ماده ۱۱۱۳ قانون حمایت از حقوق خانواده پرداخت نفقه به زن را در ازدواج موقت به صورت مشروط عنوان کرده و آن را منوط به توافق زوجین در هنگام جاری نمودن خطبه عقد، دانسته است.

نفقه چیست؟

نفقه معنای جامعی دارد، این اصطلاح می تواند شامل مواردی همچون مسکن، پوشاک، خوراک، اثاثیه منزل، هزینه های درمان شود که زن برای گذران زندگی به آن ها نیاز دارد. باید توجه نمود که در تعیین نفقه حتما به جایگاه اجتماعی و شان خانوادگی زوجه توجه شده باشد. زنی که همیشه از خادم و کنیز برخوردار بوده به طوری که به این مبحث عادت دارد باید در هنگام پرداخت نفقه او، هزینه خادم نیز در نظر گرفته شود.

انواع خسارت‌های قابل مطالبه

با توجه به اینکه نفقه جزو حقوق اساسی زن محسوب می گردد، در هر صورت پرداخت آن بر زوج امری واجب و ضروری است و ربطی به تمکن و توانایی مالی مرد ندارد. به عبارت ساده تر مرد چه فقیر باشد، چه ثروتمند وظیفه دارد نفقه زن را به طور تمام و کمال پرداخت نماید.

هزینه های درمان زوجه بر عهده کیست؟

با اینکه هزینه های درمانی زن بر عهده مرد می باشد و بخشی از نفقه زوجه محسوب می گردد، چنانچه او به بیماری صعب العلاج مبتلا شده باشد که زوج از پس هزینه های برنیاید یا هزینه های درمانی به حدی سنگین باشد که مرد توان پرداخت آن را نداشته باشد یا نخواهد این هزینه ها را پرداخت کند، مرد می تواند از پرداخت نفقه درمانی زن سر باز زند.

شرایط و قوانین عدم تعلق مهریه به زن
مطالعه بیشتر

البته که زن در اینگونه موارد می تواند با کمک وکیل نفقه معوقه در مشهد، حقوق خود را از مقام دادگاه درخواست نموده و قاضی باید با توجه به اوضاع و احوال زوجین و وضعیت مالی آن ها تصمیمات لازم را اتخاذ نماید.

پرداخت نفقه به شرط تمکین؟

ماده ۱۱۰۸ قانون پرداخت نفقه را مشروط به تمکین زن از مرد در طول عقد دائم نموده است، چرا که در عقد موقت تمکین و نفقه اصلا موضوعیت ندارد. بر اساس این ماده قانونی چنانچه زن در برابر خواسته مرد تمکین نداشته باشد؛ شرط دریافت نفقه از او سلب خواهد شد.

لازم به ذکر است طبق ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی اگر بین زوجین عمل زناشویی صورت نگرفته باشد، یا زوجه از حق حبس برای دریافت مهریه خود استفاده نماید، در این صورت به دلیل آنکه از وظایف شرعی و عرفی خود در مقابل شوهر امتناع نموده حق استفاده از نفقه را ندارد.

میزان نفقه

بر اساس ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه زن شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن می شود؛ مثل مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و هزینه های درمان و حتی خادم البته در صورتی که زن عادت به داشتن خادم داشته باشد و یا به واسطه مریضی نیاز به آن داشته باشد. در قانون اساسی میزان مشخصی برای نفقه تعیین نشده و پرداخت آن نسبت به شرایط زوجین متغیر می باشد.

ناشزه و احکام راجع به آن
مطالعه بیشتر

با این حال اگر زنی در مورد نفقه معوقه خود به دادگاه عارض شود، قاضی وظیفه دارد در خصوص زوجه تحقیق نماید. توجه داشته باشید که زوجه می تواند نفقه معوقه خود را از طریق مجازات کیفری دنبال کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما به یک وکیل نفقه معوقه در مشهد مراجعه کنید و از او درخواست مشاوره کنید.

وکیل دیه در مشهد

نفقه معوقه چیست؟

نفقه معوق ، در واقع همان نفقه ای است که در موعد مقرر پرداخت نشده است؛ به طوری که مدتی از زمان پرداخت آن گذشته است.

نفقه معوقه زن، در حقیقت حقوق مادی و قانونی او است که در مقابل تمکین وی به پرداخت نشده و مرد از پرداخت آن امتناع نموده یا به طریقی از پرداخت آن سرباز زده است.

در این حالت زن با کمک وکیل نفقه معوقه در مشهد می تواند به دادگاه مراجعه نموده و نفقه و سایر معوقات خود را از مقام قضایی مطالبه کند.

زن با همراهی یک وکیل خوب در مشهد می تواند دادخواستی مبنی بر مطالبه نفقه تنظیم نماید، تا آن را برای پیگیری قضایی و بهره مندی از ضمانت اجرای کیفری به دادگاه خانواده تقدیم کند.

توجه داشته باشید که براساس قوانین شرعی و قانونی جمهوری اسلامی ایران یک زن نمی تواند از شوهر خود به جرم ترک انفاق شکایت کند، بلکه شکواییه باید بر مبنای مطالبه نفقه و معوقات تنظیم گردد.

اجرای حکم نفقه معوقه

یک وکیل خانواده در مشهد می تواند دریافت نفقه و معوقات موکل خود را از دادگاه کیفری تقاضا نموده و اجرای احکام حقوقی مانند صدور اجراییه، توقیف اموال محکوم علیه، توقیف حساب های بانکی از محضر قاضی درخواست نماید.

در این حالت مرد با توجه به شرایط مالی و اقتصادی خود می تواند دادخواست اعسار به محضر دادگاه تقدیم نموده و پرداخت قسطی معوقات را از مراجع قانونی درخواست نماید. در این صورت مرد ماهیانه مبلغی را به صورت اقساطی به حساب زن واریز می نماید تا بدهی خود را تسویه کند.

آشنایی با گواهی عدم امکان سازش
مطالعه بیشتر

نتیجه نهایی

نفقه، دین حقوقی زن بر ذمه مرد است که در هر حالت باید پرداخت گردد. چنانچه زوج از پرداخت نفقه امتناع کند و نسبت به پرداخت نفقه معوقه سهل انگاری نماید، زوجه می تواند با ارائه شکواییه به مقام قضایی رسیدگی به این امر را از مراجع ذی صلاح در خواست کند. وکیل نفقه معوقه در مشهد می تواند با اجازه قاضی برای دریافت حقوق قانونی موکل خود تمام حساب های بانکی، فیش حقوقی و اموال زوج را توقیف نماید. توقیف اموال تا زمانی ادامه خواهد یافت که مرد اقدام به تسویه بدهی خود کند.

چنانچه ترک انفاق توسط مرد به صورت مداوم باشد، زن می تواند درخواست خود را برای دریافت نفقه به مراجع قانونی ارائه نماید که در این صورت شورای حل اختلاف وظیفه پیگیری و حل اختلاف موجود را بر عهده خواهد داشت. چنانچه مشکل به قوت خود باقی بماند، قاضی می تواند حکم جلب محکوم علیه را صادر نموده و درخواست بازداشت مرد را امضا کند.

به یاد داشته باشید که اولین کار برای زن اثبات حقوقی و قانونی عدم دریافت نفقه ای است که حق مسلم او می باشد. اگر زن نتواند ثابت کند هیچ انفاقی در حق او نکرده و حقوق او را ضایع می نماید، دادگاه با توجه به مستندات و ادله های غیرموجه، پرونده را مختومه اعلام خواهد نمود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد