وکیل واخواهی در مشهد، بررسی قوانین واخواهی

وکیل واخواهی در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‌دانید خصوصیات یک وکیل حقوقی در مشهد چیست؟ آیا با وظایف یک وکیل خوب در مشهد آشنا هستید؟ آیا از شرایط و مراحل واخواهی در مشهد آشنا هستید؟در رابطه با این مطلب قبل از هر چیزی باید بدانید که  واخواهی چیست؟

وکیل واخواهی در مشهد

واخواهی به روشی گفته می‌شود که به موجب آن فردی که حکم غیابی برعلیه او صادر شده باشد، به آن اعتراض کند و همان دادگاهی که حکم را صادر کرده است به آن رسیدگی کرده و در مورد آن رای مقتضی را صادر کند. در برخی موارد طرفین دعوا امکان حضور در دادگاه یا ارسال لایحه به دادگاه را نخواهند داشت.

وکیل واخواهی در مشهد
بنابراین به دلیل اینکه فرایند رسیدگی به دعوا تعطیل پذیر نخواهد بود، دادگاه باید به این موضوع رسیدگی کند و حکم صادر نماید. به چنین حکمی، حکم غیابی گفته خواهد شد، و در این راستا استفاده از یک وکیل واخواهی در مشهد، جهت این امر توصیه می‌گردد.

پس با توجه به اینکه رای دادگاه معمولا حضوری است، که در این صورت خوانده دعوا خود در دادگاه حضور داشته تا از خود دفاع کند، در غیر اینصورت اگر خوانده و یا شخصی که تحت عنوان وکیل حقوقی در مشهد، وکیل واخواهی نامیده می‌شود، در اختیار گرفته، در جلسات دادگاه وی حضور نداشته باشد، رای به ‌صورت غیابی صادر شده و به وی ابلاغ می‌گردد، که در این صورت فرد یا نماینده او می‌تواند اعلام واخواهی نماید.

لازم است بدانید برای ایجاد حق واخواهی، نیاز به شرایطی خواهد بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

 • ابلاغ به صورت قانونی صورت گرفته باشد.
 • خوانده و یا نماینده قانونی وی به عنوان وکیل واخواهی در مشهد، در دادگاه حضور نداشته باشند.
 • لایحه‌ای از سمت دادگاه برای خواهده ارسال نشده باشد.

مفاد و شرایط واخواهی در مشهد

فردی که حق واخواهی دارد، می‌تواند از حق تجدید نظر خود استفاده کرده و بهره‌مند شود. در صورتیکه طرف ظرف مدت 20 روز واخواهی نکرده باشد، می‌تواند اقدام به تجدید نظر خواهی کند.

لازم به ذکر است واخواهی از طریق ارائه دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی امکان‌پذیر بوده و مهلت آن برای افرادی که در ایران سکونت دارند 20 روز بوده، و برای افراد خارج از کشور حدود 2 ماه از تاریخ ابلاغ واقعی می‌باشد.

در صورتیکه ابلاغ واقعی به فرد محکوم امکان‌پذیر نباشد، و ابلاغ قانونی انجام گرفته شده باشد، این ابلاغ هم معتبر بوده و در این صورت حکم غیابی پس از انقضای مهلت قانونی و قطعیت آن به اجرا در خواهد آمد.

وکیل واخواهی در مشهد
شرایط واخواهی به صورت زیر می‌باشد:

 • دادخواست به دفتر دادگاه صادرکننده حکم غیابی تقدیم شود.
 • هزینه دادرسی پرداحت شود.
 • در مهلت قانونی تقدیم شود.
 • حکم صادر شده غیابی بوده باشد.
 • حقوق واخواه(خوانده دعوای اصلی)
 • اعتراض به بهای خواسته.
 • اعتراض به اصیل بودن سند.
 • اعتراض به سایر ادله.
 • جلب شخص ثالث.
 • ایراد کردن به دادرسی مثل ایراد عدم صلاحیت دادگاه یا دادرس.

که تمامی این مراحل اگر زیر نظر و با کمک گفتن از یک وکیل واخواهی در مشهد انجام شود، راحت‌تر می‌توان پروسه را پشت سر گذاشت.

حقوق واخواه (خوانده دعوای اصلی)

 • اعتراض به بهای خواسته
 • اعتراض به اصیل بودن سند
 • اعتراض به سایر ادله.
 • جلب شخص ثالث
 • ایراد کردن به دادرسی مثل ایراد عدم صلاحیت دادگاه یا دادرس

وکیل واخواهی در مشهد
مهلت اعتراض به رای غیابی یا واخواهی در مشهد

در صورتیکه ابلاغ به صورت قانونی باشد، و در صورت اطلاع از مفاد حکم برای مقیمان ایران ۲۰ روز و برای افراد مقیم خارج ۲ ماه می‌باشد. همچنین در صورت عدم اطلاع و قبول دادگاه، محکوم علیه می‌تواند دادخواست واخواهی ارائه کرده که مانع اجرای حکم خواهد شد.

توجه داشته باشید که در صورت وجود معاذیر قانونی، اگر دادگاه عذر را قبول کرد، قرار قبولی دادخواست صادر و اجرای حکم متوقف خواهد شد، و اگر دادگاه عذر را قبول نکرد، قرار رد دادخواست را صادر خواهد کرد.

نکته دیگری که باید آن را مد نظر داشت این است که در صورت حجر، ورشکستگی و… محکوم‌ علیه، از تاریخ ابلاغ به قائم مقام یا نمایندگان محکوم علیه می‌باشد.

لازم به ذکر است با در نظر داشتن و با توجه به ماده ۳۰۶ از قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی، ابتدای مهلت واخواهی تاریخ ابلاغ واقعی به محکوم علیه تعیین گردیده است، که منظور از ابلاغ واقعی، ابلاغ به شخص مخاطب است، به صورتی که از مفاد رای مطلع شود، مراجعه وکیل محکوم علیه (که همان وکیل واخواهی در مشهد می‌باشد) و مطالعه پرونده، اگر چه نتیجه آن اطلاع محکوم علیه از صدور حکم غیابی می‌باشد، اما جای ابلاغ واقعی را نخواهد گرفت، بنابراین نمی‌توان تاریخ مراجعه وکیل را تاریخ ابلاغ واقعی دانست و آن را مبنای آغاز مهلت واخواهی محسوب کرد.

سخن آخر

در این بخش از مقاله تیم یسنا وکیل تحت عنوان وکیل واخواهی در مشهد، ما شما را با معنی واخواهی و همچنین شرایط و مراحل آن آشنا کرده، همچنین در ادامه تمامی مفاد و حقوق واخواهی در مشهد را به طور کامل توضیح دادیم. شمارا با حقوق واخواه و نحوه و مهلت اعتراض به رای آشنا کرده و همه نکات و قوانین ذکر شده در این حوزه را بررسی کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه حقوقی، کیفری و خانواده از مقالات ما در بخش بلاگ سایت یسنا وکیل دیدن فرمایید.

وکیل مطالبه حق سرقفلی
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد