وکیل وصیت در مشهد | قوانین و شرایط وصیت

وکیل وصیت در مشهد

فهرست مطالب

آشنایی با وکیل وصیت در مشهد و خدمات او

وصیت نامه یکی از اسناد قانونی میباشد که در صورت رعایت برخی از نکات دارای ارزش قانونی میباشد و قابلیت استناد در محاکم قانونی را دارد. وکیل وصیت در مشهد شخصی میباشد که با تمامی قواعد حقوقی و نکات قانونی مربوط به تنظیم وصیت نامه و استناد به وصیت نامه برای احقاق حقوق افراد، اشنایی دارد و میتواند به آنها کمک کند تا در کوتاهترین زمان ممکن حق و حقوق خود را اخذ کنند.

در ماده 276 و 298 قانون مدنی در رابطه با تعریف قانونی وصیت امده است که وصیت نامه اعم از اینکه راجع باشد به وصیت عهدی یا تملیکی، منقول یا غیر منقول ممکن است به طور رسمی یا خودنوشت یا سری تنظیم شود. وصیت‌نامه وقتی معتبر است که تمام آن موجود باشد و ادعای فقدان وصیت‌نامه اعم از اینکه این دعوی نسبت به تمام وصیت‌نامه یا قسمتی از آن باشد مسموع نیست.

وکیل وصیت نامه در مشهد
شرایط قانونی مربوط به وصیت

مسلما هنگامی که وکیل حقوقی در مشهد، وکالت پرونده های حقوقی مربوط به این حیطه را بر عهده میگیرد، مشاوره حقوقی لازم را در جهت شرایط قانونی مربوط به مبحث وصیت را نیز به موکلان خود ارائه میدهد. بر خلاف تصور بسیاری از افراد که با خود فکر میکنند که مبحث وصیت بسیار ساده است و نکات پیچیده ای ندارد،

باید گفت که وصیت کردن و وصیتنامه ها دارای شرایط قانونی خاصی میباشند که باید به انها توجه داشت. وکیل در مشهد میتواند شما را از تمامی این نکات قانونی اگاه سازد. به چند مورد از مهمترین مفاد قانونی در رابطه با شرایط قانونی وصیت اشاره می کنیم تا با انها اشنا شوید:

  1. وصیت نامه خود نوشت در صورتی معتبر است که تمام آن به خط موصی نوشته شده و دارای تاریخ روز و ماه و سال به خط موصی بوده و به امضاء او رسیده است.

  2. وصیت‌نامه سری ممکن است به خط موصی یا به خط دیگری باشد ولی در هر صورت باید به امضاء موضی برسد و به ترتیبی که برای امانت اسناد در قانون ثبت اسناد مقرر گردیده در اداره ثبت اقامتگاه موصی یا محل دیگری که در آیین نامه وزارت دادگستری معین می‌گردد، امانت گذارده می‌شود.

  3. کسی که نمی‌تواند حرف بزند هر گاه بخواهید وصیت نامه سری تنظیم کند باید تمام وصیت نامه را به خط خود نوشته و امضاء نماید و نیز در حضور مسئول دفتر رسمی روی وصیت‌نامه بنویسد که این برگ وصیت نامه اوست و در این صورت مسئول دفتر باید روی پاکتی که وصیت نامه دراوست بنویسید که عبارت مزبور را موصی در حضور او نوشته است.

  4. در موارد فوق‌العاده از قبیل جنگ یا خطر مرگ فوری و امراض ساریه و مسافرت در دریا که مراوده نوعاً مقطوع و به این جهت موصی نمی‌تواند به یکی از طرق مذکور وصیت کند، ممکن است وصیت به طریق که در مواد بعد ذکر می‌شود واقع شود.
    وکیل وصیت
  5. افراد و افسران نظامی و کسانی که در ارتش اشتغال به کاری دارند می‌توانند نزد یک افسر یا همردیف او با حضور دو گواه وصیت خود را شفاهاً اظهار نمایند.

  6. موصی می‌تواند در حضور دو نفر گواه وصیت خود را اظهار نماید و یکی از آن دو گواه اظهارات او را با تعیین تاریخ روز و ماه و سال و محل وقوع وصیت نوشته و موصی و گواه‌ها آن را امضا می‌نمایند و اگر موصی میتواند امضا کند گواه‌ها این نکته را در وصیت‌نامه قید می‌کنند.

نکات قانونی مربوط به اجرای موارد موجود در وصیت نامه

  • دادگاه بخش در آگهی که برای اداره یا تصفیه ترکه یا تصدیق حصر وراثت می‌شود قید می‌کند که هر کس وصیت‌نامه‌ای از متوفی نزد اوست در مدت سه ماه به دادگاهی که آگهی نموده بفرستد و پس از گذشتن این مدت هر وصیت نامه‌ای (جز وصیت‌نامه رسمی و سری) ابراز شود از درجه اعتبار ساقط است.

  • هنگام ابراز وصیت‌نامه، دادرس دادگاه بخش باید با حضور نماینده دادستان یا مدیر دفتر صورت مجلسی مشتمل بر خلاصه وصیت و اینکه وصیت‌نامه در حضور او باز شده و خصوصیات وصیت‌نامه از قبیل مهر و موم و غیره تنظیم و به امضاء حضار برساند.

  • هر گاه کسی که وصیت نامه نزد اوست خارج از مقر دادگاه بخش مذکور فوق باشد می‌تواند وصیت نامه را به دادگاه محل خود تسلیم نماید و آن دادگاه مکلف است فوراً وصیت نامه را به دادگاه بخش نامبرده بفرستد.

  • در صورتی که افراد شاهد وصیت اظهارات موصی را ننوشته باشند در اول زمان امکان نزد دادرس دادگاه بخشی که به او دسترسی دارند حاضر شده و اظهارات موصی را با تاریخ و محل وقوع وصیت و اهلیت موصی شفاهاً اظهار می‌دارند. اظهارات مزبور در صورت مجلس نوشته شده و به امضاء دادرس دادگاه بخش و گواه‌ها می‌رسد.

وکیل وصیت در مشهد
مشاوره حقوقی با وکیل وصیت در مشهد

وکیل وصیت در مشهد شخصی است که دارای تسلط کافی بر مفاد قانونی مربوط به وصیت می باشد و تمامی ذینفعان یک وصیت نامه ( از جمله ورثه) می توانند به او مراجعه کنند. بر اساس ماده ۲۵۰ قانون امور حسبی، رد ترکه باید در مدت یک ماه از تاریخ اطلاع وراث به فوت مورث به عمل آید و اگر در این مدت نامبرده در رد ترکه، نظری ارائه ندهد در حکم قبول آن خواهد بود. 

در صورتی که ورثه ترکه را قبول کنند هر یک مسئول پرداخت تمام دیون متوفی به نسبت سهم خود خواهند بود مگر این که ثابت کنند دیون متوفی زاید بر ترکه است و در صورت قبول نکردن ترکه، از پرداخت بدهی‌های متوفی، معاف خواهند بود. دارایی‌های متوفی به دو بخش مثبت و منفی تقسیم می‌شود،

بخش مثبت آن عبارت است از حقوق و اموال و مطالبات متوفی از اشخاص دیگر و بخش منفی آن بدهی‌هایی است که متوفی به دیگران حتی وارثان خود دارد که در مجموع با عنوان ترکه تعیین می‌شود. وکیل وصیت در مشهد میتواند به وراث کمک کند تا تمامی این اقدامات را به بهترین نحو و در کوتاهترین زمان ممکن انجام دهند.

اگر شما نیز جز آن دسته از کسانی هستید که به دنبال یک وکیل خوب در مشهد هستید تا از مشاوره حقوقی استفاده نمایید و حتی وکالت پرونده مربوط به وصیت را به او بسپارید، تیم یسنا میتواند به شما کمک کند تا د رکوتاهترین زمان ممکن این کار را انجام دهید. وکیل وصیت در مشهد دارای تجربه کافی در زمینه حل و فصل پرونده های حقوقی مختلف مربوط به وصیت نامه میباشد و از تمامی مراحل دادرسی این پرونده ها آگاهی دارد.

آشنایی با افزایش یا کاهش خواسته
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد