بهترین وکیل چک در مشهد

وکیل چک در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‌دانید به چه مراجعی برای مطالبه وجه چک باید مراجعه کرد؟ آیا با بهترین وکیل چک در مشهد آشناییت دارید؟ از نقش وکیل در پرونده چک‌های حقوقی و کیفری اطلاع دارید؟  آیا می‌دانید وکیل چک در مشهد چه وظایفی دارد؟ پیشنهاد می‌کنیم  برای پاسخ به این سوال‌ها مقاله وکیل چک در مشهد را تا انتها دنبال کنید.

آشنایی با وکیل چک در مشهد

چک هم درست مانند سفته  به عنوان یکی از مهمترین اسناد تجاری محسوب می‌شود که در حقوق ایران از مزیت‌ها و حمایت‌های ویژه قانونی برخوردار است.

وکیل چک در مشهد
بر اساس ماده310 قانون تجارت، چک نوشته‌ای است که صادر کننده به وسیله‌ی آن، وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلا یا بعضا مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید.

اما در ماده 2 قانون صدور چک، چک سندی است به عهده بانک‌های دایر که با توجه به قانون ایران صادرشده باشد. به این معنی که چک از نظر قانون اخیر نوشته‌ای محسوب می‌شود که به عهده یک بانک صادرشده باشد و یا به عبارت دیگر نوشته‌ای است که محال علیه آن یک بانک می‌باشد.

یکی از انواع چک‌ها که قانون چک نیز به آن اشاره کرده است، چک ضمانت برای حسن انجام کار و ایفای تعهد است که از طرف مقابل دریافت خواهد شد.

لازم به ذکر است که این نوع چک جنبه‌ی کیفری نخواهد داشت. بنابراین دارنده این چک فقط می‌تواند از طریق حقوقی و با در اختیار گرفتن یک وکیل حقوقی در مشهد، اقدام کند.

بهترین وکیل چک در مشهد، وکیلی است که با دانش و شناختی که از قوانین چک و همچنین پروسه قضایی دادگاه‌ها دارد، و همچنین با آگاهی و تسلط بر قوانین مدنی و تجاری، می‌تواند به خوبی از حقوق موکل خود دفاع کند.

نکته مهمی که در رابطه با چک‌های تضمینی باید در نظر داشته باشید این است که این دسته از چک‌ها قابل توقیف و مسدود شدن نخواهند بود و در صورت فوت یا ورشکستگی صادر کننده خللی به حقوق دارنده‌ی این نوع چک وارد نخواهد شد.

بررسی انواع چک حقوقی و کیفری

به جز مواردی که در زیر به آن اشاره خواهد شد، در اغلب موارد چک‌ها کیفری هستند. به این معنی که صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری بوده و شامل مجازات خواهد بود.

وکیل چک در مشهد

 • در صورتی که چک دارای وعده باشد.
 • زمانی که چک بابت تضمین انجام تعهد یا تضمین انجام معامله‌ای صادر شده باشد.
 • زمانی که چک سفید امضا صادر شده باشد.
 • در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است.
 • زمانی که وصول وجه چک منوط به تحقق شرطی شده باشد.
 • زمانی که ثابت شود چک بابت معاملات نامشروع یا ربا (بهره) صادر شده است.
 • هرگاه دارنده چک تا 6 ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند، یا ظرف 6 ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت (یعنی برگشتی از بانک) شکایت نکند.

نقش وکیل چک در مشهد

وکیل چک در مشهد تنها در صورت موارد زیر می‌تواند فقط از جنبه حقوقی طرح دعوا کند. 

 • چک تضمین
 • چک سفید امضاء
 • چک وعده دار
 • چک های بدون تاریخ
 • چک هایی که پرداخت وجه آن مشروط است
 • عدم مراجعه دارنده چک به بانک در مهلت قانونی و نیز عدم طرح شکایت از عدم پرداخت در مهلت قانونی

افراد با در اختیار گرفتن یک وکیل خوب در مشهد، در موارد ذکر شده می‌توانند از طریق حقوقی اقدام و پیگیری کنند.

موارد رفع سوء اثر از چک

مطابق با قانون جدید در مواردی میتوان از چک سوء اثر کرد، که آن عبارتند از:

 • واریز کسری مبلغ چک به حساب جاری نزد بانک و مسدود کردن مبلغ .
 • لاشه چک(چک به همراه گواهی عدم پرداخت) به بانک ارئه دهد.
 • داشتن رضایت‌نامه رسمی دارنده چک
 • نامه رسمی از مرجع قضائی یا ثبتی ذی‌صلاح مبنی بر اتمام عملیات اجرائی در خصوص چک و یا حکم قضائی مبنی بر برائت ذمه صادرکننده چک به بانک ارائه گردد.

وکیل  وصول چک برگشتی در مشهد

برای وصول چک برگشتی می‌توان از سه طریق کیفری، حقوقی و ثبتی اقدام نمود. قابل توجه است که مبحث چک کیفری به دلیل پیچیدگی خاصی که دارد،  به صورت جداگانه‌ای توسط وکیل چک در مشهد تحت عنوان وکیل کیفری بررسی شده، که در این مطلب دو مورد وصول چک از طریق حقوقی و ثبتی را معرفی خواهیم کرد.

1- مراجعه به اجرای ثبت و درخواست صدور اجرائیه

2- مراجعه به دادگستری از طریق طرح دادخواست   

وکیل چک در مشهد
وکیل وصول چک صیادی

بر طبق ماده ۲۳ اصلاحی 13/۰۸/1397 این امکان برای دارنده چک فراهم خواهد بود که با ارائه گواهینامه عدم پرداخت از دادگاه صالح حقوقی، صدور اجرائیه براساس مبلغ چک و همچنین حق‌الوکاله وکیل چک در مشهد، طبق تعرفه قانونی را درخواست نماید.  و این پروسه به این صورت است که دارنده چک یا وکیل او برای وصول چک صیادی با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی شهرستان مشهد، درخواست اجرائیه را ثبت کنند.

تحت این شرایط صادرکننده موظف است در طول مدت زمان ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه، اقدام به پرداخت بدهی خود کند، یا با موافقت دارنده چک، به صورت توافقی ترتیبی برای پرداخت آن بدهد. در غیر این‌ صورت مرجع اجرای احکام دادگستری شهید مدنی شهرستان مشهد، اجرائیه را به مورد اجرا خواهد گذاشت و نسبت به استیفای مبلغ چک اقدام می‌نماید.

شرایط صدور اجرائیه در چک‌های صیادی

دادگاه در صورتی اجرائیه صادر خواهد کرد که چک شرایط زیر را دارا باشد.

 • در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد.
 • در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.
 • گواهینامه عدم پرداخت به‌دلیل دستور عدم پرداخت صادر نشده باشد.

دلایل متوقف شدن عملیات اجرایی چک صیادی

باتوجه به ماده 23 قانون جدید چک، در صورتی که مرجع قضائی ظن قوی پیدا کند، یا از اجرای سند مذکور ضرر جبران ناپذیری وارد شود، که در این حالت با أخذ تأمین مناسب، قرار توقف عملیات اجرایی صادر خواهد شد.

لازم به ذکر است در دو مورد  عملیات اجرائی بدون أخذ تامین صادر  متوقف خواهد شد.

 • دلیل ارائه شده مستند به سند رسمی باشد.
 • صادرکننده یا قائم مقام قانونی مدعی مفقود شدن چک بوده و مرجع قضائی دلایل ارائه شده را قابل قبول بداند.

تیم یسنا وکیل در مشهد، با در اختیار داشتن مجرب‌ترین و بهترین وکلا در مشهد، در زمینه‌هایی چون حقوقی، کیفری و خانواده آماده ارائه خدمات و مشاوره خواهد بود.

وکیل جرایم نوجوانان در مشهد
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد