آشنایی با وکیل کیفری در شیراز و نقش او در پرونده های کیفری

وکیل کیفری در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‎دانید دعوای کیفری چیست و چه تفاوتی با دعاوی حقوقی دارد؟ آیا از وظایف وکیل کیفری در شیراز در دعاوی کیفری اطلاعی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی شرایط در امور کیفری، شما را با اهمیت نقش وکیل حقوقی در شیراز و مزایای آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله هوراه ما باشید.

وکیل کیفری در شیراز

واژه جرم در لغت و در علوم مختلف از معانی گوناگونی برخوردار است. به عنوان مثال در علوم ديني با تعابيري از قبیل ذنب، اثم، معصيه و … نام گذاري شده است و به معنی تخلف از اوامر و نواهي شارع خواهد بود و این تعابیر با مفهوم جرم در علوم جامعه شناسي و روانشناسي متفاوت خواهد بود.

قرار تامین خواسته کیفری

در نظر داشته باشید که همين مفهوم در علم حقوق از معنی دیگری بزخوردار است. با توجه به ماده 2 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، هر گونه رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازاتی در نظر گرفته شده است، جرم محسوب خواهد شد.

یكي از اصول اوليه و مسلم در حقوق جزايي كه در آیین اسلامی هم به تصریح درآمده: «اصل قانوني بودن جرايم و مجازات‎ ها» و يا همان «قاعده قبح عقاب بلا بيان» خواهد بود.  این موضوع بیانگر این امر است كه هيچ مجازاتي بدون وجود قانون قابل تصور نمی‎باشد.

لازم به ذکر است که قاعده «قبح عقاب بلا بيان» از قواعد مهم شرعي و مترادف فقهي ديني اصل قانوني بودن جرايم و مجازات‎ها تلقی می‎شود.

قوانین و مجازات‌های مربوط به حمل و استفاده از شوکر
مطالعه بیشتر

یکی از تضمین‌هایی که به نحو مطلوب و شایسته در راستای حفظ حقوق متهم استفاده می‎شود، حضور وکیل مدافع در تمامی مراحل دادرسی‌کیفری خواهد بود. در واقع حضور وکیل کیفری در تمامی مراحل دادرسی‌های کیفری در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از موضوعات ضروری حقوق از سال‌ها پیش مورد توجه بوده است، و حتی تعدادی از کشورها بر این عقیده هستند که بدون شرکت وکیل مدافع نباید متهمی مورد تحقیق و محاکمه قرار گیرد.

در بند 3 ماده 14 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب 1966 مجمع عمومی سازمان ملل متحد اینگونه بیان شده است که: «هر کسی متهم به ارتکاب جرمی شود با تساوی کامل لااقل حق تضمین‌هایی را خواهد داشت، به این صورت که: در محاکمه حضور یابد و شخصا یا توسط وکیل منتخب خود از خود دفاع کند و در صورتی که وکیل نداشته باشد، حق داشتن یک وکیل برای او اطلاع داده می‌شود.»

تفاوت وکیل کیفری و وکیل حقوقی

وکیل کیفری در شیراز به وکیلی گفته می‌شود که در زمینه جرم و کیفر دارای تخصص بالایی باشد.

وظیفه وکیل کیفری در شیراز درست همانند تمامی وکلا دفاع از موکل خود خواهد بود، اما با این تفاوت که مثلا یک وکیل حقوقی از حقوق موکل خود دفاع خواهد کرد، اما وظیفه یک وکیل کیفری نیز در زمینه مجازات و جرم موکل خود بوده و همچنین در حوزه‌های قانونی وظیفه وکیل کیفری و سایر وکلا به طبع متفاوت خواهد بود..

آیا مجازات شلاق را می‌توان خرید ؟
مطالعه بیشتر

وکیل کیفری در مشهد

بسیاری از افراد بر این باور هستند که وکیل کیفری با وکیل حقوقی تفاوتی ندارد و هر دو در تمام مسائل حقوقی دارای یک تخصص می‎باشند. اما در این خصوص باید گفت که وکیل حقوقی به مسائل مربوط به حقوق مدنی افراد و مشاوره حقوقی به آنان در موضوعاتی از قبیل خانواده، شورای حل اختلاف و … خواهند پرداخت، در حالی که وکیل کیفری با موضوعاتی مربوط به جامعه و نظم آن مانند کلاهبرداری، اختلاس و … در ارتباط بوده و در این خصوص فعالیت خواهند داشت.

با نظر به گفته وکیل کیفری در شیراز در مورد شکایت کیفری، زمانی که شخصی نسبت به فرد دیگری مرتکب جرم شود، این امکان برای فرد جرم دیده فراهم خواهد بود که علیه وی شکایت کیفری تنظیم کرده و در دادگاه کیفری به این شکایت رسیدگی خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود که این شکوائیه توسط وکیل کیفری در شیراز تنظیم شده و به انجام برسد.

در بعضی از شکایات کیفری و همچنین دعاوی کیفری از قبیل زنا، قتل و… این امکان وجود خواهد داشت که فرد شاکی اقدام به دادن رضایت کند، اما بنا به دلایلی مانند جنبه عمومی، این پرونده مختومه و بسته نخواهد شد.

ویژگی‌های وکیل کیفری در شهر شیراز

یک وکیل کیفری در شیراز می‎بایست از ویژه‎گی‎هایی برخوردار باشد، به این معنی که توانایی دفاع از موکل خود را در زمینه مسائل کیفری را دارا باشد که این ویژگی‌ها می‌تواند به صورت زیر باشد:

  • داشتن تجربه و علم کافی و خبره بودن وکیل در رسیدگی و بررسی پرونده‌ها
  • آشنایی با قوانینی همچون قانون مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری و…
  • آشنایی با دادسراها، محاکم و دادگاه‌های کیفری
  • داشتن تحصیلات و دانایی بسیار بالا در زمره مسائل کیفری
خط زدن حواله کرد در چک چیست؟ قوانین مربوط به آن کدام اند؟
مطالعه بیشتر

همچنین جهت آشنایی با مزایا و ویژه‎گی‎های یک وکیل کیفری در شیراز می‎توان به سوابق کاری و چگونگی عملکرد وی در پرونده‌ها و دادگاه‌های کیفری شاره نمود و مورد تحقیق و بررسی قرار داد.

عملکرد یک وکیل کیفری به مواردی همچون مهارت، دانایی و مسائل کیفری بستگی خواهد داشت. در نظر داشته باشید که در این خصوص حتما نباید به دنبال یک وکیل مسن بود، چرا که گاهی ممکن است یک وکیل جوان اما خبره و کاربلد و دارای سطح علمی بالا روند پرونده را به درستی و با تبهر به نفع موکل خود پیش ببرد.
از مزایای یک وکیل کیفری در شیراز انجام و اتمام پرونده با بهره گیری از تجربه خود، بهترین نتیجه ممکن و با کمترین هزینه خواهد بود. یک وکیل کیفری که به همه موارد و موضوعات کیفری آشنایی و مهارت کامل دارد، پیش از هرگونه اقدامی ابتدا موضوع را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و سپس تلاش می‎کنند، بهترین نتیجه را برای موکلان خود به دست آورند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد