وکالت کیفری

در این بخش از سایت یسنا وکیل آماده ارائه توضیحاتی کامل و جامع دررابطه با موضوع وکیل کیفری در مشهد هستیم. این نوع وکالت را تعریف کرده و از وظایف یک وکیل کیفری خوب در مشهد برای شما سخن می‌گوییم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این بخش از وکیل در مشهد با ما همراه باشید.

وکیل کیفری در مشهد کیست؟

وکیل کیفری به کسی گفته می‎‌شود که دارای تحصیلات آکادمیک، دانشگاهی یا حوزوی در زمینه علوم حقوقی و فقه باشد. این شخص از پس از اتمام تحصیل در این رشته و کسب اطلاعات لازم در حوزه جرایم کیفری، با شرکت در آزمون کانون وکلای دادگستری پذیرفته و تایید صلاحیت لازم برای اخذ پروانه وکلات را کسب می‌کند.

وکیل کیفری در مشهد

حقوق کیفری چیست؟

حقوق کیفری به دسته ای از مقرارت قانون اسلامی گفته می‌شود که نظارت مستقیم بر شیوه اجرا مجازت‌ها و مشخص کردن واکنش‌های اجتماعی دارد. از قوانین کیفری به نام مهم‌ترین و در عین حال ساده‌ترین روش برای اجبار انجام قوانین و مقررات اجتماعی یاد ‌می‌شود.
وکیل کیفری در مشهد این وظیفه را برعهده دارد که در دعاوی کیفری از مال و خانواده فردی که به درست یا غلط مجرم شناخته شده است با توجه به دانش کیفری و فقه خود حمایت لازم را انجام داده و تا حد امکان برای پیروزی پرونده وکلات خود و موکلش تلاش کند.

آشنایی با مجازات‌های کیفری

همانطور که می‌دانید در قوانین مجازات اسلامی، اقدامات و مجازات‌های تربیتی برای مجرمین این دسته تعیین شده است که در ادامه مقاله وکیل کیفری به معرفی و ارائه توضیحاتی درباره هر یک می‌پردازیم:
حدود
قصاص
تعزیرات
دیات
تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده

حد یا حدود چیست؟

همانطور که می‌‎دانید قوانین جمهوری اسلامی ایران برگفته شده از دین اسلام بوده و سرمنشاء اصلی مجازات حد هم از همین دستورات که در آیین شیعه وجود دارد پدیدار شده است.

قصاص چیست؟

قصاص در معنای لغوی به صورت فاحشی با معنای اصلی آن در اصطلاحات شرعی و قانونی متفاوت بوده که در ادامه مقاله وکیل کیفری در مشهد بیشتر به آن می‌پردازیم.

این کلمه در قوانین اسلامی به معنای تلافی و گرفتن حق عینی جنایتی است که توسط جانی انجام شده باشد. درتوضیحات تکمیلی میتوان به این مورد اشاره کرد که به طور مثال قصاص در مواردی مثل قتل عمد، نقص عضو و.. به صورتی تعیین و اجرا می‌شود که آثار به جا مانده از جنایت عینا روی جای پیاده شود.

تیم یسنا وکیل به عنوان وکیل پایه یک دادگستری در مشهد آماده ارائه تمامی خدمات وکالت در حوزه کیفری، خانواده و حقوقی به همشهریان عزیز می‌باشد.

معرفی انواع وکیل در پرونده‌های کیفری در مشهد

وکیل تعیینی:

وکیل تعیینی یا همان قرار دادی به وکیلی گفته می‌شود که هر یک از صاحبان دعوا برای ارائه دفاعیت بهتر به دفتر این وکیل کیفری در مشهد مراجعه کرده و پس از ثبت قرارداد وکالت رسما او را به عنوان بخش اصلی پرونده کیفری خود انتخاب می‌کنند.

وکیل تسخیری:

در جرایمی مانند قتل که قانون گذار مجازات‌هایی مانند قساس، اعدام و … را درنظر گرفته اگر یک وکیل کیفری از سوی متهم به مقام قضایی ارائه نشود لذا تعیین وکیل کیفری از سوی قانون گذار الزامی است.

به چنین وکیل کیفری که انتخاب او برای قبول پرونده از سوی مقام قضائی باشد، وکیل تسخیری گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که  تمامی وکلای کیفری و غیر کیفری در طول سال  موظف به قبول 3 پرونده وکالت تسخیری از سوی مقام قضایی هستند. در رابطه با میزان حق الزحمه وکلات باید خاطر نشان کرد که متهم هیچ گونه مسئولیتی نسبت به پرداخت این مبلغ نداشته و دادگاه حق الزمه وکیل کیفری تسخیری را از میزان بودجه دادگستری پرداخت می‌کند.

مجاز به استفاده از چند وکیل کیفری در مشهد برای پرونده‌مان هستیم؟

با توجه به بررسی قوانین و مقرارت اسلامی در این بخش می‌توان گفت هر فرد برای ارائه شکایت یا دفاع می‌تواند وکیل یا وکلای خود را معرفی کرد، اما حضور یکی از آن‌ها برای تشکیل دادگاه کفایت می‌کند.

طرح شکایت کیفری

طرح شکایت کیفری از مهم‌ترین بخش‌هایی است که نیاز به وکیل کیفری که در حوزه کاری خود متخصص و خبره باشد، حس می‌شود. تسلط کافی و اطلاعات بروز درباره قوانین و مقرارت اسلامی در حوزه جرم ارتکابی یکی از اصلی‌ترین فاکتور‌ها برای تنظیم شکایت کیفری توسط وکیل کیفری در مشهد‌ می‌باشد.

چگونگی طرح شکایت توسط وکیل کیفری:

لازم به ذکر است در حال حاضر طرح شکایت کیفری را می‌‎توان با ثبت از طریق دفاتری که خدمات قضائی را ارائه می‌دهند، انجام داد. اما این کار مانع از این نشده است که شما و یا وکیل کیفری در مشهد به صورت مستقیم به دادگاه یا کلانتری برای ثبت شکایت مراجعه کنید.
به هر صورت پس از ثبت شکایت توسط شاکی پرونده به مستقیما به دادسرا ارجاع داده می‌شود.
نکته مهم در این بخش‌ آن است که در زمان تعیین محل دادسرا برای رسیدگی به جرم، دادسرایی انتخاب می‌شود که جرم در محدوده جغرافیایی آنجا اتفاق افتاده باشد. حال اگر مجرم در مکان مختلفی مرتکب جرمی شده باشد، دادسرایی انتخاب می‌شود که در حوزه استحفاظی آن مهم‌ترین جرم اتفاق افتاده است.
پس از ارسال طرح شکایت به دادسرا، در صورتی که ارتکاب جرم توسط مقام قضائی محرز اعلام شود، قرار کیفر خواست صادر می‌شود. اما در صورتی که برای اثبات جرم دلایل کافی وجود نداشته باشید قرار منع تعقیب صادر توسط دادسرا صادر می‌شود.
پس از طی شدن روال کاری ذکر شده پرونده به دادگاه ارسال شده و چنانچه قاضی بعد از بررسی شکواییه ارسال شده توسط دادسرا، قرار کیفر خواست و شکایت شاکی را مورد قبول قرار دهد، مجازات مناسب با جرم اتفاق افتاده برای مجرم صادر می‌شود.
لازم به ذکر است برای  پیشرفت بهتر در هر یک از مراحل ذکر شده شما می‌توانید با مراجعه به دفتر وکیل کیفری در مشهد، و عقد قرار داد با خیالی آسوده‌تر پرونده کیفری خود را پیش ببرید.

بطور خلاصه:

در این بخش از سایت یسنا وکیل به  ارائه اطلاعات دررابطه با وکیل کیفری پرداخته و شمارا با انواع جرایم کیفری آشنا کردیم. از روش‌های مطرح کردن شکایت توسط وکیل کیفری صحبت کرده  و درادامه انواع وکیل کیفری را معرفی و توضیحاتی در این خصوص ارائه دادیم.

ثبت زمان ملاقات حضوری و دریافت مشاوره تلفنی از طریق شماره 09157720001