آشنایی با وکیل کیفری و خدمات یک وکیل کیفری خوب

وکیل کیفری در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‎دانید دعاوی کیفری چیست نحوه رسیدگی به این گونه جرایم چگونه است؟ آیا وظایف وکیل کیفری و همچنین نقش او در دعاوی کیفری را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی شرایط و قوانین در خصوص مراحل شکایت در دعاوی کیفری، شما را با اهمیت نقش وکیل کیفری در این گونه دعاوی آشنا خواهیم کرد.

وکیل کیفری

در دعوی قضایی حقوقی احکام شامل مجازات نخواهد شد، اما در دعوی قضایی کیفری احکام صادر شده مشمول مجازات خواهند بود. بنابراین به همبن دلیل تمامی شکایات مربوط به جرایمی مانند دزدی، خیانت در امانت، تسخیر مال، ضرب و شتم، تهدید، قتل و مواردی از این قبیل، در قالب دعاوی کیفری قرار خواهند گرفت.

دادگاه حقوقی و کیفری

یکی از تضمین‌هایی که به نحو شایسته در خصوص حفظ حقوق متهم به کار می‎رود، حضور وکیل مدافع در همه مراحل دادرسی‌کیفری نیز می‎باشد. در واقع حضور وکیل کیفری در تمامی مراحل دادرسی‌های کیفری در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از موضوعات ضروری حقوق از سال‌ها پیش مورد توجه بوده است، و حتی تعدادی از کشورها بر این باور هستند که بدون شرکت وکیل مدافع نباید متهمی مورد تحقیق و محاکمه قرار گیرد.

دادگاه‎ها و پرونده‎های حوزه کیفری از موارد حساس و بسیار حیاتی در وکالت به شمار می‎رود و حتی کوچک‎ترین جزییات و تجربیات، سرنوشت ساز و بسیار مهم می‎باشد.

شرایط و قوانین مجازات کودکان زیر 18 سال
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که مهم­ترین موضوع در خصوص دعاوی کیفری این است که افراد تنها در طی یک دوره دادرسی امکان اثبات و طرح دعوی را دارند و در صورتی که نتوانند در دادگاه‎‎ها به صورت مطلوب از حق خود دفاع کنند و ابعاد متفاوت و درست قضیه را در دفاع از خود چه در جایگاه شاکی و چه در جایگاه متشاکی بیان کنند، بعد از آمدن حکم نهایی دیگر امکان دفاع از خود و یا طرح مجدد دعوی را نداشته و در نتیجه دادگاه بیش از یک بار به آن رسیدگی نخواهد کرد. از این روی داشتن وکیلی مجرب در دادگاه به آن‎ها نیز کمک بسیار چشمگیری خواهد کرد.

وظایف وکیل کیفری

وکیل کیفری به وکیلی می‎گویند که در خصوص جرم و کیفر از تخصص بالایی برخوردار باشد.

وظیفه وکیل کیفری همانند همه وکلا دفاع از موکل خود می‎باشد، اما با این تفاوت که وظیفه یک وکیل کیفری این است که در زمینه مجازات و جرم موکل خود عمل کرده و همچنین در حوزه‌های قانونی نیز وظیفه وکیل کیفری با سایر وکلا متفاوت خواهد بود.

یکی از مهم­ترین مسائل که در صورت مواجهه شدن با پرونده­ی قضایی یا مراجعه به مراکز قضایی که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که دعاوی قضایی در حالت کلی به دو دسته کلی تقسیم می‎شود که عیارت است از:

  • دعوی قضایی حقوقی
  • دعوی قضایی کیفری
تفاوت‎‌های ورشکستگی و اعسار
مطالعه بیشتر

با توجه به گفته وکیل کیفری در مورد شکایات کیفری، هنگامی که فردی نسبت به فرد دیگری مرتکب جرمی شود، این امکان برای فرد جرم دیده میسر خواهد شد که علیه او اقدام به شکایت کیفری کرده و در دادگاه کیفری به این شکایت رسیدگی خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که این شکوائیه توسط وکیل کیفری به تنظیم رسیده و به انجام برسد.

شکایت توسط وکیل کیفری

همان طور که در قوانین پیدا است، می‎توان از کسی که مرتکب جرم شده است اقدام به شکایت کرد، و چه بسا بهتر است که این شکایت توسط وکیل کیفری انجام بگیرد تا در دادگاه کیفری به آن پرداخته شود. شکواییه کیفری برخلاف شکواییه حقوقی در هر فرمی می‎تواند به مراجع قانونی ارائه شده و این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ محدودیتی در این خصوص وجود نخواهد داشت.

وکیل کیفری در مشهد

در بیشتر دعاوی کیفری حتی با رضایت فرد شاکی، پرونده مربوطه مختومه و بسته نخواهد شد. مانند مواردی از قبیل قتل، زنا، رشوه و … که همین مسئله، ضرورت داشتن یک وکیل کیفری، با تخصص و تجربه بالا را بیش از پیش نمایان خواهد کرد.

برای فردی که بر علیه او شکایت تنظیم شده است یا به عبارت دیگر متهم، برای حضور در دادگستری یک برگه تحت عنوان احضاریه از طرف دادگاه ارسال می‎شود. در صورتی که متهم از حضور در دادگاه در وقت معین و مقرر شده سر باز کند، بنابراین حکم جلب کیفری او به صدور رسیده و به اجبار او را به دادگستری خواهند برد.

با مفهوم حق انتفاع آشنا شوید
مطالعه بیشتر

ویژگی‌های وکیل کیفری

یک وکیل کیفری می‎بایست از ویژه‎گی‎های زیادی برخوردار باشد، به این معنی که توانایی دفاع از موکل خود را در زمینه مسائل کیفری را داشته باشد، که این ویژگی‌ها می‌تواند به صورت زیر باشد:

  • برخورداری از تحصیلات و دانایی بسیار بالا در زمره مسائل کیفری
  • تسلط کافی به قوانینی همچون قانون مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری و…
  • آشنایی با دادسراها، محاکم و دادگاه‌های کیفری
  • برخورداری از تجربه و علم کافی و خبره بودن وکیل در رسیدگی و بررسی پرونده‌ها

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد