ویژگی امین و امانت در قانون

فهرست مطالب

امین و امانت در معنی عامیانه مشابه هم در نظر گرفته می شوند اما در اصل تفاوت هایی از نظر قانونی با یکدیگر دارند که دانستن این نکات اهمیت زیادی دارد. امانت در اصطلاح عامیانه دادن مال خود به فرد دیگری برای مدتی معین است و مال برای خود فرد نیست و باید پس از تمام شدن زمان معین به فرد اصلی بازگرداند.

اما امین در اصطلاح عام کمی تفاوت دارد و به فردی گفته می شود که سایر افراد به دلیل اعتمادی که به او دارند مال شان را به امانت در اختیار او قرار می دهند یا رازی را با او در میان می گذارند. امین و امانت موارد مختلف و متعددی را شامل می شوند به همین دلیل در ادامه ی مقاله ویژگی امین و امانت در قانون و نکات حقوقی مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد.

کلمه ” امانت ” گاهی به معنی یکی از ویژگی ‌های انسانی است و برخلاف خیانت در نظر گرفته می شود. کسی که این مشخصه ها را داشته باشد ” امین ” نامیده می ‌شود و گاهی به پولی اطلاق می ‌شود که به فرد دیگر سپرده شده است.

موضوع بحث در اینجا امانت به مفهوم دوم است که به مناسبت امانت و سایر موضوعاتی چون رهن، شرکت، مضاربه، مزرعه، وام، اجاره، قدرت وکالت مطرح شده است.

اثبات حق

انواع امانت

دو نوع امانت وجود دارد:

  • امانت مالکی
  • امانت شرعی

تعریف امانت مالکی

در این نوع امانت، پول توسط مالک به دیگری داده می‌ شود و ناشی از قراردادی است که در آن امانت پول، موضوع اصلی است. مانند سپرده یا قراردادی که در آن وام شامل اجاره، وام، مضاربه و شرکت می ‌باشد.

وکالت بلاعزل و انواع آن
مطالعه بیشتر

تعریف امانت شرعی  

این نوع امانت به مالی اشاره دارد که در آن قانون گذار، فرد را به عنوان امین قرار داده است؛ به طوری که اگر باد لباس کسی را به خانه همسایه منتقل کند – یا به اشتباه مال خود را به شخص گیرنده تحویل دهد – مانند کسی که صاحب ملک است، اموال مفقود شده را دریافت کند و یا دارایی با ارزشی را که در خطر نابودی قرار دارد به مالک خود منتقل کند.

حفاظت از انواع مختلف امانت

لازم است که امانت، هم ملکی و هم شرعی را حفظ کنیم و از آن تخطی نکنیم. اما اگر امانت بدون کوتاهی امین  از بین برود، امین ضامن مال نیست و از نظر قانون وظیفه ای بر گردن او وجود ندارد. وکیل حقوقی در مشهد در صورت بروز مشکل در ارتباط با مال به امانت داده شده به امین می تواند به شما کمک کنید تا از راه قانونی کوتاهی امین را در نگهداری از امانت ثابت کنید.

تعهد به بازگشت به امانت ملکی

بازگشت امانت ملکی به مالک آن، به درخواست وی یا آنچه که در حکم درخواست است – مانند انقضای مدت امانت – و نیز مبادرت به رد امانت شرعی به صاحبش هر چند مطالبه نکند، واجب است.

بازگرداندن امانت شرعی به صاحب مال

ویژگی امین و امانت در قانون گاهی در صورتی که مالک امانت شرعی را نخواهد، باز گرداندن مال را واجب نمی دانند و اعلام این موضوع به مالک را برای گرفتن آن کافی می دانند.

وکیل مالک و مستاجر و آشنایی با حقوق هر یک
مطالعه بیشتر

تفاوت نظر در مالکی یا شرعی بودن امانت

در برخی از موارد در اینکه امانت از نوع ملکی یا شرعی است بین افراد اختلاف ایجاد می شود. به عنوان مثال مالی به تبع عنوان دیگری امانت مالکی شمرده شده، اما هم اکنون مال اصلی از بین رفته است. علاوه بر این مال اجاره داده شده پس از پایان مدت اجاره و یا مال رهنی پس از آزاد کردن مال مورد مضاربه نزد عامل پس از فسخ عقد مضاربه از این دسته هستند. اگر در شناسایی امانت مالکی از شرعی دچار مشکل هستید وکیل در مشهد می تواند در از ابتدا در انتخاب نوع امانت و در صورت بروز مشکل در مراحل حل مشکل به شما کمک کند.

امین کیست؟

امین که به معنای قابل ‌اعتماد بودن است، کسی است که به خاطر صداقت و شرافت مورد اعتماد مردم است. ویژگی امین و امانت در قانون بیان می کند که  امین فردی است که صاحب ملک خصوصی دیگری به نفع او است و ممکن است در عوض پرداخت نشود. اگر امین قصد دریافت غرامت را داشته باشد، این مقدار توسط شورای حل اختلاف یا دادگاه تعیین می ‌شود و می ‌تواند هم از طریق قرارداد و هم از طریق قانون باشد.

مطالبه مازاد بر دیه

امین در چه مواردی اعلام می شود؟

درخواست برای انتصاب امین می ‌تواند توسط یک دادگاه صالح و یا هر فرد علاقه ‌مند در مواردی که قانون آن را ضروری می ‌داند، انجام شود. اما در ادامه می‌خواهیم دریابیم که در کدام موارد، بر اساس قانون، انتصاب امین می ‌تواند انجام شود؟

پیامک بدحجابی و آثار حقوقی آن
مطالعه بیشتر

دادگاه برای فردی که گم شده است و کسی که دارایی خود را مدیریت نکرده و از قبل فردی را برای اداره آن ها منصوب نکرده است امین را، به عنوان متولی منصوب خواهد کرد. همچنین اگر امانت به اداره اموال وقف سپرده شود و متولی مدیریت دارایی را فاش نماید و به درستی نگهداری نشود، دادگاه می‌ تواند یک متولی را برای مدیریت دارایی به منظور مدیریت موثر دارایی منصوب نماید.

همچنین بر اساس ماده ۱۰۸ قانون مدنی که در برگیرنده ی  ویژگی امین و امانت در قانون است،  بیان می شود دادستان ممکن است افرادی را نامزد نماید که برای مقام امین و دادگاه مناسب هستند و دادگاه پس از تعیین نیاز به انتصاب یک امین از افراد فوق ‌الذکر و یا افراد دیگر که از صداقت برخوردار هستند، یک یا چند نفر را به مقام امانت می سپارد.

نتیجه گیری

وکیل خوب در مشهد تمامی موارد و بندهای قانونی در ارتباط با امانت و امین و نکاتی که فرد امین باید دارا باشید را می داند و از این حیث اطلاعات بالایی در اختیار دارد. ویژگی امین و امانت در قانون در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران موارد مختلفی و شرایطی دارد که بهتر است پیش از اقدام نسبت به آن ها آگاهی کافی داشته باشید. تیم یسنا وکیل با وجود وکلای باتجربه در این حوزه آگاهی کاملی از کلیه مواد قانونی به شما می دهند و در پیشرفت پرونده تان به شما کمک خواهند کرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد