پرداخت نفقه اقارب

وکیل نفقه در مشهد

فهرست مطالب

معنی نفقه در اصطلاح عمومی و حقوقی یعنی دریافت مبلغی با هدف تامین مایحتاج ضروری زندگی. تامین این مبلغ بر عهده افراد مشخصی است. در حقوق اسلامی دو نوع نفقه وجود دارد:

حال که با مفهوم نفقه آشنا شدید به توضیح نفقه اقارب می ‌پردازیم.

نفقه اقارب یعنی نفقه ‌ای که اقوام باید در شرایط خاص به یکدیگر پرداخت کنند. دلیل نام گذاری این نفقه به نام اقارب به این علت است که اقارب به معنی نزدیکان و اقوام است و جمع واژه اقرب (نزدیک) در عربی است.

در قانون مدنی تعریف خاصی در رابطه با نفقه اقارب بیان نشده است و تنها در ماده ۱۲۰۴ قانون مدنی در خصوص پرداخت نفقه اقارب اینگونه ذکر شده است که نفقه اقارب شامل مسکن، لباس، غذا و وسایل منزل تنها برای رفع نیاز نفقه گیرنده و با توجه به درجه استطاعت (توانایی مالی) منفق(شخص پرداخت کننده قانونی نفقه اقارب) است.

بر اساس ماده ۱۱۹۶ قانون مدنی دریافت نفقه اقارب تنها در شرایطی مانند رفع نیاز امکان پذیر است که پرداخت این نوع نفقه فقط بر عهده خویشاوندان نسبی باشد که برخی از برخی دیگر متولد شده باشند.

وکیل نفقه در مشهد

شرایط پرداخت نفقه اقارب

اقدام به دریافت نفقه اقارب به همین سادگی ‌ها که فکر می ‌کنید نیست بلکه باید فرد نفقه گیرنده و نفقه دهنده شرایط خاصی داشته باشند و آن شرایط را اثبات کنند تا نفقه گیرنده بتواند از لحاظ مالی به وضعیت مطلوبی برسد و نیازهای اساسی خود را رفع کند. در غیر این صورت و دارا نبودن شرایط زیر یا ناتوانی در اثبات آن ‌ها هیچگونه اجباری برای ارائه نفقه به وی وجود ندارد؛ زیرا عدم تمکن مالی او که یکی از شروط اساسی پرداخت این نوع نفقه  است اثبات نشده است.

پرداخت نفقه اقارب در صورت تحقق سه شرط زیر به فرد متقاضی تعلق می ‌گیرد:

  • نسبی و عمودی (از هم متولد شدن) بودن نسبت فامیلی: نسبت فامیلی چه به صورت نزولی یعنی فرزند، نوه و … باشد و چه به صورت صعودی یعنی پدر، جد و … در پرداخت این نوع نفقه تاثیری ندارد و تنها باید افراد از هم متولد شده باشند؛ یعنی نسبت ‌هایی مثل خاله و خواهرزاده هیچ اجباری برای پرداخت نفقه به یکدیگر ندارند. لازم به ذکر است حتی وجود واسطه در بین نسبت ‌های فامیلی باعث ایجاد هیچگونه مشکل در پرداخت نفقه نخواهد شد مثل وجود فرزند میان نسبت پدربزرگ و نوه.
  • وضعیت مالی نابسامان دریافت کننده نفقه: پرداخت نفقه اقارب در این مورد به فرد، ملزم به وجود دو شرط اساسی است؛ یکی اینکه وی فقیر باشد و نتواند مخارج زندگی خود را تامین ‌کند و دیگری اینکه به دلیل شرایط جسمانی توانایی کار کردن نداشته باشد یا شغلی متناسب با جایگاه و شان خود پیدا نکند که این اصل مطابق ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی است. توجه داشته باشید که این دو شرط مکمل یکدیگرند و عدم وجود هر یک الزام پرداخت نفقه را به کل منتفی می‌ کند.
  • توانایی مالی پرداخت کننده نفقه: بر اساس ماده ۱۱۹۸ قانون مدنی این شرط از شروط پرداخت نفقه اقارب، پرداخت کننده را ملزم به دارا بودن دو شرط می ‌کند، یکی توانایی مالی وی و دیگری عدم ایجاد مضیقه برای زندگی شخصی او در صورت پرداخت نفقه به نزدیکان. یعنی حقوق و ثروت شخص در صورتی که تنها پاسخگوی امرار معاش زندگی خود فرد باشد، الزام پرداخت نفقه را از او سلب می ‌کند اما پس از آنکه مایحتاج زندگی خود را برطرف ساخت و هیچگونه قرض و بدهکاری نداشت در صورتی که ثروتش مازاد داشت می ‌تواند از آن به اقارب خویش انفاق کند.
وصیت نامه چیست؟ قوانین مربوط به آن را بشناسید
مطالعه بیشتر

همانطور که تا اینجا متوجه شدید این نوع از دعاوی، دعاوی خانوادگی محسوب می ‌شوند به همین دلیل برای حل آن‌ ها مراجعه به وکیل خانواده در مشهد به خواهان توصیه می‌  شود.

تفاوت نفقه زوجه با نفقه اقارب

در نفقه اقارب تقابل پرداخت نفقه وجود دارد یعنی اگر پدر بزرگ در زمانی از تمکن مالی کافی برخوردار نباشد می ‌تواند از نوه خود نفقه دریافت کند و اگر بعد از مدتی نوه در شرایط پیشین پدربزرگ قرار گرفت یعنی از لحاظ تمکن مالی جایگاه آنان عوض شد نوه می ‌تواند نفقه اقارب از پدر بزرگش دریافت کند. ولی در نفقه زوجه الزام پرداخت نفقه بر عهده شوهر است حتی اگر زن ثروتمند باشد و شوهر فقیر. البته توجه داشته باشید که در صورت تمکین زن و تجمیع سایر شرایط، زن می ‌تواند اقدام به دریافت نفقه از شوهرش نماید.

در نفقه زوجه، زن قادر خواهد بود کلیه حق و حقوق گذشته را نیز از همسرش مطالبه کند ولی در نفقه اقارب تنها تامین مایحتاج آینده زندگی مدنظر است.

برای پیگیری درخواست‌ نفقه اقارب خود و دریافت آن استفاده از خدمات تیم یسنا وکیل را که معرف بهترین وکیل در مشهد است از دست ندهید.

شرایط پرداخت نفقه اقارب

علاوه بر شروطی که برای الزام پرداخت این نوع نفقه ذکر کردیم ممکن است حالت ‌ها وشرایطی پیش آید که مجبور باشیم چند شرط به شروط دیگر اضافه کنیم البته این‌ شروط حکم نکات تکمیلی را دارند و اطلاعات قبلی را تکمیل می ‌کنند اما عدم توجه به آن‌ها باعث ایجاد سردرگمی و اشتباه می ‌شود. توجه به این نکات وجوب پرداخت نفقه را به صورت قطعی و روشن برای شما مشخص می ‌سازند و حتی می ‌توان از این نکات با عنوان نکات طلایی نیز یاد کرد چرا که هرگونه ابهام و پرسش ذهن را در خصوص این پرونده‌ ها پاسخ می ‌دهند. نکات فوق به شرح زیر هستند:

  • اگر مادر و پدر یا پدربزرگ و مادربزرگ قادر به تامین مایحتاج اساسی زندگی روزمره خود نباشد نوه‌ ها یا فرزندان به هر تعدادی که هستند در صورت دارا بودن شرایط منفق باید به صورت مساوی نفقه اقارب را بپردازند مذکر یا مونث بودن افراد در تعیین میزان مبلغ پرداختی هیچ تاثیری ندارد. لازم به ذکر است که در چنین شرایطی نسبت فامیلی می ‌تواند نزولی یا صعودی باشد.
  • در صورت نیازمند بودن پدر، فرزند و همسر ابتدا باید نفقه زوجه، سپس نفقه فرزند و بعد از آن نفقه پدر پرداخت شود و اگر فرزند و نوه هر دو نیازمند باشند پرداخت نفقه به فرزند اولویت دارد( با توجه به قاعده الاقرب فالاقرب).
وکیل تمکین در مشهد | شرایط و قوانین تمکین
مطالعه بیشتر

از مطلب گفته شده می ‌توان چنین نتیجه گیری کرد که نفقه زوجه مقدم بر نفقه اقارب و نفقه اقارب در خط عمودی نزولی مقدم بر اقارب در خط عمودی صعودی است.

در صورت نیازمند بودن دو پدر بزرگ یعنی پدر بزرگ پدری و پدر بزرگ مادری، منفق باید مبلغی را که پرداخت آن در توانش هست میان هر دو نفر به شکل مساوی تقسیم کند.

عواقب و آثار عدم پرداخت نفقه اقارب

اگر در صورت دارا بودن شرایط مذکور فرد از پرداخت نفقه سرباز زند، نفقه گیرنده قادر خواهد بود برای مطالبه نفقه به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

حال چرا شورای حل اختلاف؟

زیرا دعاوی مالی کمتر از بیست میلیون تومان در این مرکز رسیدگی می ‌شوند اما اگر طی گذشت مدتی چند، این مبلغ بیشتر از بیست میلیون تومان شود پرونده برای رسیدگی قابل طرح در دادگاه است.

درخواست راهنمایی از وکیل خوب در مشهد در این زمینه یکی از خدماتی است که می ‌توانید از گروه وکلای ما دریافت کنید تا برای ارائه درخواست و پیشبرد آن هیچگونه سردرگمی برای شما ایجاد نشود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد