پیامک بدحجابی و آثار حقوقی آن

وکیل تامین دلیل در مشهد

فهرست مطالب

در حال حاضر، برای زنان کشور ما که سوار بر ماشین هستند، یک پیامک مبتنی بر رعایت نکردن حجاب اسلامی ارسال می‌شود. این پیام متنی به این معنی است که فرد پوشش اسلامی را در ماشین رعایت نکرده است. اگر به هر دلیلی پیامک بدحجابی برای شما ارسال شد در درجه ‌ی اول حفظ آرامش و اجتناب از رفتار عاطفی و برنامه‌ ریزی نشده را مدنظر داشته باشید. باید بدانید که پیامک بدحجابی و آثار حقوقی آن ازجمله مسائل حقوقی است که باید بدون استرس و رفتار هیجانی توسط وکیل خوب در مشهد آن را پیش ببرید.

پیامک بدحجابی و آثار حقوقی آن به چه صورت است؟

پیامک بدحجابی برای صاحب ماشین از طرف پلیس امنیت اخلاق ارسال می ‌شود و به همین جهت دارای آثار قانونی است. اگر اولین بار است که پیامکی مبنی بر بدحجابی دریافت می‌ کنید نگران نباشید این پیامک صرفا برای هشدار و تذکر دادن به شما ارسال‌ شده است و نیازی به پیگیری راننده و مالک خودرو از نظر حقوقی نیست.

اگر بار دوم است که پیامک بدحجابی دریافت می ‌کنید، این پیامک به معنی تذکر و اخطار برای شما است و اخذ تعهد کافی است. اگر برای بار سوم و پس از دادن تعهد پیامک بدحجابی برای شما ارسال شد، در این صورت پلیس مراتب توقیف خودرو را در سامانه ثبت و اخطاریه لازم را برای مالک خودرو ارسال می ‌کند و در نهایت در مرحله ‌ی چهارم خودروی فرد متخلف توقیف‌ شده و پرونده وی برای بررسی قانونی به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

نقش مالک خودرو در مسائل حقوقی پیامک بدحجابی

در ارتباط با پیامک بدحجابی و آثار حقوقی آن ذکر این نکته ضروری است که حتی اگر مالک خودرو مرد باشد و بدحجابی توسط همسر وی اتفاق افتاده باشد یا خود مالک خودرو فرد محجبه ‌ای باشد اما سرنشینان حجاب را رعایت نکنند درهرصورت، مسئولیت حقوقی بدحجابی بر عهده‌ ی فرد مالک است. همان ‌طور که باقی مسائل و امور حقوقی خودرو بر عهده ‌ی مالک خودرو است، در ارتباط با پیامک بدحجابی و آثار حقوقی آن نیز تمامی موارد بر عهده‌ ی مالک است.

 وکیل کلاهبرداری رایانه‎‌ای در مشهد و خدمات آن
مطالعه بیشتر

 انواع کدهای تخلف پلیس امنیت اخلاقی

کدهای تخلف برای هر نوع تخلف در پلیس امنیت اخلاقی متفاوت هستند و در صورت بروز هر نوع مشکل اخلاقی پیامکی با این مضمون برای مالک خودرو ارسال می‌ شود که تا یک ماه فرصت دارید برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنید و در غیر این صورت خودرو توقیف می‌ شود.

پیامک های بی حجابی در خودرو دارای کدهایی است که این کدهای تخلف پلیس امنیت اخلاقی به شرح زیر هستند.

کد شماره 15: بیان‌گر بی ‌حجابی یا نداشتن حجاب مناسب داخل خودرو است.

کد شماره 16: بیانگر داشتن رابطه ‌ی نامشروع یا پوشش نامناسب در خودرو است.

کد شماره 17: بیانگر حمل سگ یا آلودگی صوتی در داخل خودرو است.

کد شماره 33: بیانگر روزه ‌خواری یا سیگار کشیدن در ماه رمضان داخل خودرو است.

در صورت بروز هرگونه از موارد ذکرشده در بالا وکیل حقوقی در شیراز می‌ تواند در مراحل مختلف پرونده همراه و کمک شما باشد.

اقدامات مورد نیاز قبل از مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی

اگر شما مالک ماشین هستید و خودتان به هر دلیلی حجاب اسلامی را در داخل خودرو رعایت نکرده ‌اید و پیامک بدحجابی برای شما ارسال‌ شده است پیش از مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی باید اقدامات زیر را انجام دهید. یکی از موارد مرتبط با پیامک بدحجابی و آثار حقوقی آن، انجام اقدامات زیر است که اغلب افراد بدون اطلاع و بدون انجام دادن موارد زیر به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه می‌ کنند و دچار مشکل می ‌شوند.

  • باید تمامی جریمه ‌های خودرو را پرداخت و تسویه کنید، برگه تسویه را همراه خود به پلیس امنیت اخلاقی ببرید.
  • حتما قبل از ساعت 6:30 به پلیس امنیت اخلاقی برای رسیدگی به پرونده مراجعه کنید.
  • تمامی مدارک ماشین و مدارک شناسایی خودرو را به همراه کپی مدارک همراه خود داشته باشید.
بررسی قرارداد وکالت حقوقی و قوانین آن
مطالعه بیشتر

کشف حجاب در خودرو

طبق تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر انظار عمومی ظاهر می‌ شوند، به حبس از 10 روز تا 2 ماه و یا جریمه نقدی از پنجاه ‌تا پانصد هزار ریال محکوم خواهند شد. این مجازات ازنظر حقوقی برای بی ‌حجابی یا بدحجابی بانوان در قانون تعیین ‌شده است. پیامک بدحجابی و آثار حقوقی آن تنها به این مورد ختم نمی ‌شود، علاوه بر این مجازات سازمان راهنمایی و رانندگی هم 100 هزار تومان جریمه و 10 نمره منفی برای مالک خودرو لحاظ می ‌شود و اگر از قبل نمره منفی یا جریمه پرداخت ‌نشده به مبلغ بالایی داشته باشید خودرو توقیف خواهد شد.

اگر برای بار اول است که بی‌ حجابی داخل خودرو رخ‌ داده است، اگر پیش از پایان مهلت یک ‌ماهه به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنید خودروی شما توقیف نخواهد شد اما در غیر این صورت و در صورت تکرار بدحجابی خودرو بین 1 تا 3 هفته توقیف می ‌شود. اگر شرایط مراجعه حضوری به پلیس امنیت اخلاقی به دلیل ساکن نبودن در ایران یا هر دلیل دیگری را ندارید می ‌توانید از وکیل در مشهد کمک بگیرید. گاهی اوقات افراد در انتقال سند ماشین دچار اشتباه می ‌شوند و سند هنوز به نام آن ‌ها است درحالی‌که خودرو دست فرد دیگری است.

وکیل درخواست تعیین داور
مطالعه بیشتر

آیا تعهد بی‌ حجابی جزو سوءسابقه و سوءپیشینه دسته ‌بندی می ‌شود؟

بر طبق قانون در ماده 25 قانون مجازات اسلامی که در سال 1392 مصوب شده است، جرائم عمدی بی ‌حجابی با توجه به ویژگی و شرایط خاصی که دارند مشمول مجازات و محرومیت از حقوق اجتماعی می ‌شود و صرف بی ‌حجابی یا بدحجابی داخل خودرو سبب ایجاد سو پیشینه برای فرد نخواهد شد.

کسانی که ادعا می کنند که قانون را نقض نکرده اند، اگر پلیس امنیتی چنین تعهدی را درخواست کند، فرد می ‌تواند به دادگاه نظامی یا مقامات قضایی مراجعه کند. علاوه بر اطاعت از قانون، در حقیقت یک پلت فرم برای ما فراهم می ‌کند که بر اساس سلیقه شخصی عمل نکنیم. برخی موارد وجود دارد که در آن اختلاف بین حقوقدانان کشور در حوزه تعریف آن وجود دارد و مقامات قضایی روند ثابتی در این زمینه ندارند.پ ازآنجاکه هیچ مثالی از قانون ‌گذار در این موارد وجود ندارد، همه نظرات خود را بر اساس افکار و سلیقه ‌های خودشان مطرح می‌ کنند و این معضل باعث می ‌شود که ما در این موارد با هم مخالفت کنیم. در این موارد، اصل بی‌ گناهی به کسانی کمک می ‌کند که می ‌گویند مرتکب جرمی نشده‌ اند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد