پیش فروش ساختمان و قوانین آن

کسری متراژ ملک

فهرست مطالب

به دلیل اینکه برای انجام معاملات در خصوص مسکن بایستی مورد خرید و فروش به صورت حضوری و فیزیکی وجود داشته باشد و از آنجایی که پیش فروش ساختمان به معنی اقدام به فروش واحدهای ساختمانی قبل از ساخت کامل و بدون جنبه فیزیکی آن است. به همین دلیل دعاوی زیادی در این خصوص در مراکز قضایی شکل گرفته است که میان خریدار، فروشنده و پیمانکار رخ داده است.

به همین منظور، ما در این مقاله نکاتی را در خصوص پیش فروش ساختمان و قوانین آن ذکر خواهیم کرد که شاید برایتان مفید واقع شود. البته هیچگاه در خصوص مسائل این چنینی، مطالعه را جایگزین مراجعه به وکیل قرار ندهید؛ زیرا هر دو این موارد مکمل یکدیگر هستند. تیم یسنا وکیل دارای کادری منحصر به فرد است؛ یعنی متناسب با انواع دعاوی وکیل خاصی انتخاب نموده تا تخصصی با پروند‌های ارائه شده برخورد کنند. آنچه ما را از دیگران متمایز می ‌سازد این قدرت انتخاب وسیع در انتخاب وکیل خوب در مشهد است.

کسری متراژ ملک

قانون پیش فروش ساختمان

در سال ۱۳۸۹ با توجه به مشکلات پیش آمده در خصوص پیش فروش ساختمان ‌ها، قانونگذاران اقدام به قانونگذاری در این زمینه کردند که قانون فوق دارای ۲۵ ماده و ۴ تبصره است و بدین صورت بیان شده است:

پیش فروشنده بایستی احداث یا تکمیل ساختمان یا واحد ساختمانی با ویژگی‌ های مشخص شده را در زمین تعیین شده از قبل انجام دهد و در نهایت آن را به مالک رسمی و آینده ساختمان که همان پیش خریدار است تحویل دهد.

نکات پیش فروش ساختمان و قوانین آن

مرحله اول در پیش فروش ساختمان که بسیار مهم و اساسی نیز تلقی می‌ شود دریافت پروانه ساختمان از شهرداری و تنظیم شناسنامه فنی برای هر واحد ساختمانی (درج مشخصات و جزئیات کامل آن) به صورت مجزا و مستقل است. موارد فوق برای درج آگهی و تبلیغات پیش فروش ساختمان ضروری هستند. در نتیجه اگر پیش فروشنده یا سرمایه گذار پیش از اخذ مجوز رسمی مربوطه اقدام به درج آگهی پیش فروش در سایت‌ ها و روزنامه‌ ها نمایند مجازات آن ‌ها شامل ۹۱ روز تا یکسال حبس است و یا اینکه دو تا چهار برابر وجوه دریافتی باید جریمه بپردازند.

وکیل آنلاین در مشهد، پاسخگویی آنلاین
مطالعه بیشتر

بر اساس قانون کلیه مراحل مربوط به عقد قرارداد در پیش فروش ساختمان باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و اقدام به عقد قرارداد از طریق بنگاه‌ ها و مشاوران املاک امکان پذیر نیست و در واقع قانونی نخواهد بود.

جزئیات پیش فروش ساختمان و قوانین آن که باید به خریدار اعلام شود

برای عقد قرارداد ابتدا باید مشخصات مالک و خریدار ارائه شود و البته مشخص شود که پیش فروشنده صاحب سند است یا سازنده ملک و یا اینکه شخصی است که قبلا ملک را پیش خریدکرده بوده به همین دلیل بررسی و اطمینان از صحت اطلاعات و مدارک پیش فروشنده در قانون پیش فروش ساختمان از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است.

به دلیل عدم حضور فیزیکی ساختمان نمی ‌توان مشخصات آن را در قرارداد ذکر کرد به همین دلیل باید مشخصاتی را که بر اساس آن انتخاب صورت گرفته است و قرار بر تحویل ملک به آن صورت است در قرارداد ذکر شود.

مشخصات و جزئیات ساختمان که بایستی در قرارداد ذکر شوند شامل موارد زیر هستند.

  • موقعیت مکانی ساختمان
  • تعداد طبقه ‌ها و واحدهای در نظر گرفته شده برای ساختمان و تعیین دقیق واحد و طبقه شما
  • متراژ خانه و تعداد اتاق ‌ها
  • نوع کاربری ساختمان
  • ذکر وجود یا عدم وجود انباری و پارکینگ
  • نوع سیستم سرمایشی و گرمایشی
  • نمای بیرونی و درونی ساختمان
  • متریال مصرفی در عملیات ساخت ساختمان
  • مشخصات و جزئیات مربوط به دکوراسیون داخلی مثل نوع کابینت ‌ها و شیوه قرارگیری آن ‌ها
  • زمان تحویل ساختمان
نحوه نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت
مطالعه بیشتر

کسری متراژ ملک

نکته دیگری که در خصوص پیش فروش ساختمان و قوانین آن وجود دارد این است که هنگام عقد قرارداد باید زمان مشخصی برای تحویل ساختمان  از سوی سرمایه گذار و پیش فروشنده معین گردد؛ زیرا در صورت عدم تحویل به موقع ساختمان، آن‌ ها ملزم به پرداخت خسارت یا جلب رضایت پیش خریدار خواهند بود.

نکته بعدی در خصوص اختلاف متراژ ذکر شده در قرارداد با متراژی است که از نتیجه کار پس از تحویل ساختمان حاصل شده است. در صورتی که میزان اختلاف مساحت تا ۵ باشد مشکلی وجود ندارد و پیش خریدار نمی ‌تواند اعتراض کند اما این اعتراض زمانی قابل بیان است که اختلاف مساحت بیشتر از ۵ باشد که مجازات آن مطابق قانون پرداخت خسارت به پیش خریدار یا جلب رضایت و توافق با اوست.

لازم به ذکر است که در صورت تحویل ساختمان بعد از مدت زمان تعیین شده در قرارداد باید میزان خسارت پرداختی احتمالی ناشی از عدم حصول تعهدات نیز در قرارداد ذکر شود.

نحوه تسویه بهای پیش فروش ساختمان و قوانین آن

به علت اینکه ساخت و ساز ساختمان ‌ها به صورت مرحله‌ای پیش می‌ رود و زمان تحویل با توجه به شرایط موجود و اعلام سازندگان و سرمایه گذاران ممکن است متفاوت باشد. بهای پرداختی برای خرید ساختمان ‌های پیش فروش شده به صورت قسطی و مرحله به مرحله پرداخت می ‌شود.

آشنایی با شرایط و مزایای برگذاری دادگاه آنلاین
مطالعه بیشتر

۱۰ درصد قیمت کل هنگام عقد قرارداد از پیش خریدار دریافت می ‌شود و مابقی به صورت چک یا نقد طی مدت زمان ‌های مشخص شده و در مراحل معینی از کار.

توجه داشته باشید پرداخت ‌های مرحله‌ای باید با توجه به میزان پیشرفت کار صورت گیرد در غیر این صورت یعنی عدم پیشرفت کار، اگر پیش خریدار مبلغی نپردازد تخلف نکرده است. همچنین اگر پیش فروشنده و سرمایه گذار بر اساس توافق قبلی که انجام شده مرحله به مرحله کار را پیش ببرند پیش خریدار موظف است مبالغ تعیین شده را در زمان معین پرداخت نماید در غیر این صورت و پس از گذشت یک ماه و عدم  پرداخت مبلغ، مالک می ‌تواند به صورت یک طرفه قرارداد را فسخ کند.

در پایان از شما می ‌خواهیم سرمایه و وقت خود را بدون برنامه ریزی و مشورت با وکیل هدر ندهید و حتما در خصوص پیش خرید ساختمان با وکلای مجموعه ما در ارتباط باشید تا از ریز و جزء کلیه امور در این خصوص آگاهی جامعی داشته باشید و بتوانید به راحتی از حقوق خود دفاع کنید و متحمل ضرر و زیان نشوید. چرا که مشورت با بهترین وکیل در مشهد سزاوار شماست. برای دستیابی به این مهم کافی است مشکل خود را با ما در میان بگذارید و به ما اعتماد کنید ؛ زیرا نتیجه این اعتماد حصول نتیجه دلخواه شماست.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد