با شرایط و نحوه پیگیری پرونده قتل آشنا شوید

قتل در مشهد

فهرست مطالب

پیگیری پرونده قتل

در رابطه با قتل عمد و قتل شبه عمد چه می­‌دانید؟ چه حکمی برای اینگونه قتل‌­ها صادر می­‌شود؟ در اين مقاله به بررسي انواع قتل و مجازات آن خواهيم پرداخت. پیشنهاد می‌­کنیم که این مقاله را از دست ندهید تا اطلاعات كافى در اين زمینه بدست آورید. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

از جرم قتل چه مي دانيد؟

محروم كردن يك انسان از زندگى طبيعى را با عنوان قتل مي­‌شناسيم. فرد محروم از ادامه زندگى را مقتول و مجرم را قاتل می‌ناميم. قصاص نفس حكمى است كه براى جرم قتل طبق قانون مجازات اسلامى در دادگاه و توسط قاضى محترم صادر خواهد شد. چرا كه قتل از منفورترين و بدترين جرم‌­هاى شناخته ­شده مي­باشد و مجرم تاوان بسيار سنگين را پرداخت خواهدكرد، مشكلات و آسيب‌­هاى وارده نه تنها گريبان متهم و خانواده او را گرفته بلكه مقتول و زندگى خانواده وى را نيز دست خوش تغييرات خواهدكرد و همچنين صدماتى را بر عموم جامعه بر جاى خواهد گذاشت.

وکیل قتل

گاها اين رخداد با چشم به هم زدنى پيش مى­آيد و به دليل عصبانيت و خشم لحظه­اى تعدادى انسان خواسته يا ناخواسته قربانى و درگير خواهندشد و بدون شك پشيمانى بى­حد و اندازه­اى را به جا خواهد گذاشت كه به كمك وكيل قتل در مشهد، این پرونده پیگیری می­شود. جرم قتل از جمله جرايمى است كه انواع مختلف و به طبع از آن حكم­هاى مختلفى را نيز داراست كه براى پيگيرى پرونده قتل نيازمند آگاهى كامل از آن هستيم. همراه ما باشید تا در این مقاله از تیم یسنا وکیل به بررسی انواع قتل­ها بپردازیم.

قتل عمد

هنگامى كه قاتل كاملاً با قصد و نيت روشن، شخص ديگرى را كشته و ادامه زندگى را از او بگيرد، قتل از نوع عمد رخ داده كه اين موضوع در بررسى از ماده ٢٩٠ قانون بدست آمده.

وکیل سرقت مسلحانه در مشهد
مطالعه بیشتر

قتل عمد حالات مختلفى دارد كه به بررسى آن­ها خواهيم پرداخت:

  • هنگامی­که قاتل صرفا قصد و نیت کشتن فرد مقتول را دارد، حال چه به صورت کاملا واضح مثل کشتن فرد با سلاح گرم مانند اسلحه چه با استفاده از سلاح سرد مانند کشتن با ضربه چاقو و یا با کتک زدن فرد و از این قبیل اعمال. پس آنچه که مهم است قصد و هدف مجرم می­باشد که قتل عمد اعلام خواهد شد.
  • زمانی­که قصد قاتل و نیتش از انجام عمل خود کشتن مقتول نیست، صرفا مانند اکثر دعواها و بحث­ها که با هل دادن و یا زدن وی منجر به فوت شخص می­شود. در این صورت هدف کشتن نیست اما مجرم به خطرناک بودن عمل خود واقف است.
  • در این مورد قاتل نه قصد و نیت کشتن را دارد و نه عمل سرزده از او با آگاهی مرگ است، اما مقتول به دلیل ناتوانی، مریض بودن، کم سن و یا کهنسال و فرتوت بودن جان خود را از دست داده است، در این حالت مجرم باید از وضعیت و حال مقتول آگاهی کامل داشته باشد و این موضوع باید اثبات شود که توسط وکیل خوب در مشهد می توان مسئله را اثبات کرد و پیگیری پرونده قتل را انجام داد در غیر این صورت با تشخیص دادگاه قتل عمد رد خواهد شد.

حکم قتل عمد چیست؟

بعد از پیگیری پرونده قتل و مجرم شناخته ­شدن در یکی از سه حالات بیان شده حکم اعلام شده قصاص خواهد بود، به این معنا که ولی­دم (پدر مادر مقتول، ورثه وی و …) خواستار رسیدن مجرم به اشد مجازات یعنی اعدام می­باشند. گاهی اولیاء دم با بخشش و رضایت از مجازات قاتل خواهند گذشت و یا خون­بهای مقتول را دریافت می­کنند که تا یک سال باید توسط قاتل پرداخت شود و علاوه بر آن مجرم به حداقل 3 تا حداکثر 10 سال زندان محکوم خواهد شد.

حبس تعلیقی چیست؟ تبدیل حبس به حبس تعلیقی چه شرایطی دارد؟
مطالعه بیشتر

قتل شبه عمد

یکی دیگر از حالات قتل می­باشد که برای پیگیری پرونده قتل موارد زیر برای آن باید بررسی شود و این موارد مطابق با قانون مجازات اسلامی خواهد بود:

  • مجرم قصد و انگیزه کشتن مقتول را نداشته ولی عملی که از او سر زده کاملا غیر منتظره و ناگهانی باعث به قتل رسیدن فرد شده­است.
  • گاهی فردی با هدف و نیت کشتن حیوان و یا شلیک گلوله نه برای کشتن شخصی منجر به قتل انسان دیگر می­شود در این گونه هم قتل شبه عمد عنوان خواهد­شد.
  • در این مورد قاتل کاملا ناخواسته و به علت بی­احتیاطی و سر به هوایی جان انسان دیگری را می­گیرد و یا اگر اصلا خود مقتول مقصر حادثه باشد نیز قتل، قتل شبه عمد یاد خواهد­شد. مثل تصادفاتی که نتیجه­ی آن مرگ افراد می­باشد.

حکم مجرم در قتل شبه عمد چیست؟

خون­بها مجازات و حکمی است که در دادگاه مجازات اسلامی با دادخواست ولی­دم پرداخت خواهد شد، در این حکم قصاص عنوان نخواهد شد چرا که قتل صورت گرفته غیر عمدی می­باشد و حکم زندان ( 1 الی 3 سال) نیز برای قاتل اجرا می­شود.

قتل خطای محض و یا قتل غیر عمد

در بررسی قانون مجازات اسلامی در مواردی که بیان خواهد شد قتل با عنوان غیرعمد بیان می­شود و در صورت پیگیری پرونده قتل از این نوع قتل­ها  با عنوان مرگ تصادفی یا ناگهانی یاد می­شود.

وکیل قتل در مشهد

  • قاتل در زمان اتکا به جرم هوشیار و بیدار نباشد قتل خطای محض می­باشد.
  • مجرم کم­عقل، مجنون و یا کودک باشد و فردی را به قتل برساند در این صورت بیان می­شود که قاتل از شعور و فهم کافی برخوردار نمی­باشد.
  • شخص نه نیت و هدف قتل را دارد و نه عمل سرزده از او کشنده بوده اما منجر به مرگ می­شود مانند قصور پزشکی در هنگام عمل و… .
جرایم حق اللهی با جرایم حق الناسی چه تفاوتی دارد؟
مطالعه بیشتر

حکم صادر شده برای قتل خطای محض چیست؟

این قتل قصاص ندارد و حکم آن پرداخت خون بهاست و طبق صحبت­های گفته شده و بررسی­های تشخیص در خطای محض اگر مجرم دیوانه و یا کودک باشد پرداخت خون­بها برعهده بستگان او می­باشد.

این مورد از قتل­ها که با عنوان قتل غیرعمد اثبات می­شود در دادگاه کیفری، دادرسی خواهد شد و با معرفی وکیل کیفری در مشهد می توانیم پیگیری پرونده قتل را انجام دهیم.

اثبات حکم قتل

برای پیگیری پرونده قتل ابتدا از یک وکیل در مشهدکه با تمای مفاد قوانین مجازات اسلامی به خوبی آشنا باشد مشورت خواهیم­کرد و موارد را بررسی خواهیم­کرد. همچنین در این پرونده ادله­ای برای اثبات لازم است ازجمله:

قاتل فقط یکبار اعتراف به جرم خود کند و با وجود دو شهادت­دهنده آقا اثبات خواهد شد. در اثبات این جرم می­توان از اطمینان 80 درصدی قاضی محترم دادگاه با ادله موجود هم استفاده کرد در این زمان 50 نفر (مرد) که از اقوام شاکی یعنی مقتول هستند قسم می­خورند که مجرم شناخته شده قاتل می­باشد.

باید بدانید در صورتی­که پدری فرزند خود را به قتل برساند، چه عمدی و چه غیرعمد و حتی با پیگیری پرونده قتل توسط مادر مقتول نیز، پدر قصاص نخواهد شد و تنها حکم چندسال زندان صادر خواهدشد.

بهتر است این اطلاعات و آگاهی را افراد جامعه داشته باشند تا ندانسته و با بی­تجربگی دست به عملی نزنند که هم خود و هم افراد زیادی را قربانی کنند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد