کد فروشی چیست؟

وکیل فرجام خواهی در مشهد

فهرست مطالب

برای درک بهتر موضوع کد فروشی ابتدا تعریفی ساده و جامع از مالیات را به شما ارائه می‌کنیم. مالیات به معنای انتقال بخش کوچکی از درآمد جامعه و مردم به دولت است و به بیان دیگر بخشی از سود اقتصادی جامعه است که به صورت بلا عوض به دولت پرداخت می شود. چون که این دولت است که زمینه و بستر مناسب، جهت تسهیل درآمد برای اشخاص را ایجاد می نماید.

مالیات یکی از عمده ترین منبع های تامین مخارج یک دولت می باشد و دولت با دریافت مالیات و استفاده از آن در سرمایه گذاری های زیر بنایی، در اصل طرح های عظیم اقتصادی خود را اجرا می کند. بر اساس ماده 169 قانون مالیات کشور و به جهت هدفمند کردن شناسایی و درآمد فعال های اقتصادی در کشور به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه داده شده است که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که فعالیت اقتصادی دارند، کارت اقتصادی صادر شود. این کارت شامل شماره یا کد اقتصادی می باشد.

شرایط طلاق توافقی

کد اقتصادی با هدف نظام مند کردن و شناسایی درآمد فعال های اقتصادی کشور و رهیگری معاملات تجاری آن ها می باشد. یک نکته مهم در این موضوع این است که همه اشخاصی که فعالیت اقتصادی دارند مکلف اند که در نظام مالیاتی ثبت نام و اقدامات لازم را انجام دهند، همچنین باید برای انجام معاملات تجاری و فعالیت های اقتصادی خود صورت حساب صادر کنند.

در این صورت حساب باید شماره اقتصادی و طرفین معامله ثبت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع که کد فروشی چیست باید با تیم یسنا وکیل ارتباط برقرار کنید و از وکلای متخصص برای امور مالیاتی با خیال راحت و آسوده راهنمایی و مشاوره بگیرید. در بعضی از موارد مشاهده می شود که افراد سعی می کنند با استفاده از روش های مختلف از پرداخت مالیات سر باز بزنند و مالیات خود را پرداخت نکنند. شما برای کسب اطلاعات و مشاوره در موضوع کد فروشی چیست باید به یک وکیل خوب در مشهد مراجعه کنید.

مجازات سو استفاده از عنوان وکیل
مطالعه بیشتر

کد فروشی چیست و چه جرمی دارد؟

بعضی از فعالان اقتصادی به منظور کاهش سود خود در جهت کاهش مالیات و برای فرار مالیاتی و عدم معرفی درآمد واقعی خود اقدام به خرید فاکتور های صوری می کنند. در راستای این امر متاسفانه موسسه ها و شرکت های حسابداری برای ایجاد اعتبار برای این دسته از افراد برگه فروش صوری صادر می کنند، که به آن ها شرکت های کد فروش یا به اصطلاح شرکت های کاغذی نیز گفته می شود. شرکت های کد فروش شرکت های فاقد اعتبار مالیاتی هستند که با وجود ثبت نام در سامانه ارزش افزوده به دلیل صدور صورتحساب غیر واقعی از نظر سازمان مالیاتی، مودی فاقد اعتبار شناخته شده است.

کد فروشی و صادر کردن فاکتور های صوری و تقلبی موضوعی است که افزون بر افزایش نا عدالتی مالیاتی باعث فرارهای مالیاتی نیز می شود. اگر فرار مالیاتی ثابت شود و احراز شود می تواند باعث حبس بیش از شش ماه تا دو سال برای مجرم مالیاتی شود. به گفته صاحب نظران و بهترین وکیل در مشهد کد فروشی و صادر کردن فاکتورهای صوری در درآمد های مالیاتی اثری منفی و عکس دارد که باعث از بین رفتن عدالت مالیاتی می‌ شود.

به همین جهت است که قانون گذار در اصلاحیه قانون مالیات‌ های مستقیم مجازات‌ های پیشگیرانه و سختی را لحاظ نموده است تا از فرار مالیاتی و کد فروشی جلوگیری کند. طبق ماده 274 قانون مالیات مستقیم، استفاده از کارت های بازرگانی افراد دیگر به جهت فرار مالیاتی جرم به حساب می آید. همچنین کسی که این جرم را مرتکب می شود به مجازات های درجه شش محکوم خواهد شد. همچنین در ماده 169 قانون مالیات های مستقیم قانون گذار کسانی را که شماره اقتصادی خود را به دیگران می دهند و از شماره اقتصادی دیگران برای معامله های خود استفاده می کنند به جریمه ای معادل 2 درصد از مبلغ معامله محکوم می شوند.

معرفی آدرس و شماره تلفن کلانتری‌های مشهد
مطالعه بیشتر

افزایش کد فروشی در چند سال اخیر

متاسفانه در طی سال های گذشته کد فروشی به شدت افزایش داشته است و روند صعودی به خود گرفته است. اگر این سوال که کد فروشی چیست ذهن شما را هم مشغول کرده است باید به بهترین وکیل در مشهد مراجعه کنید تا وکیل شما را در این زمینه به خوبی راهنمایی کند.

اشخاصی که قصد فرار مالیاتی دارند با تأسیس شرکت های صوری و فاقد فعالیت به جهت صادر کردن فاکتورهای صوری و غیر واقعی اقدام می کنند. این اشخاص با سو استفاده از شماره اقتصادی یا همان کد فروشی مرتکب فرار مالیاتی می شوند. این موضوع به مشکلات اقتصادی کشور اضافه شده است و به سلامت اقتصاد و معاملات تجاری و بازرگانی لطمه وارد کرده است.

وکیل تابعیت در مشهد

کد فروشی یک چالش بزرگ در زمینه دریافت مالیات می باشد و باید به این موضوع بیشتر پرداخت. بعضی از کسانی که کد اقتصادی دارند از این امتیاز سو استفاده می کنند به این صورت که در قبال دریافت مقداری پول کد اقتصادی خود را در اختیار فعالان اقتصادی قرار می دهند و به این صورت تشخیص مالیات این فعالیت های اقتصادی سخت تر می شود. در بعضی از موارد خاص نیز بدون این که معامله‌ ای انجام شود یا کالا و خدمات و یا پولی رد و بدل شود، برای فرار از معرفی هزینه‌ ها یا درآمدهای واقعی و کتمان فعالیت اقتصادی، اقدام به سفارش فاکتور های جعلی می‌شود.

وکیل تغییر کاربری اراضی
مطالعه بیشتر

یکی از معضل های سازمان مالیاتی کشور موضوع کد فروشی و صدور فاکتورهای جعلی و صوری می باشد. هر کشوری سازوکارهایی برای نظارت در حوزه اقتصاد دارد و سیاست‌ گذاری‌ های کلان و ایجاد نظم و سالم‌ سازی و بهبود فضای اقتصادی از وظایف حاکمیتی دولت‌ می باشد و داشتن اطلاعات مبنای نظارت آن ها است.

بر همین دلیل است که شماره اقتصادی یکی از ابزار های مهم نظارتی دولت در حوزه اقتصادی می باشد و بسیار حائز اهمیت است. در زمینه مالیات و کد فروشی چیست مطالب بسیار پیچیده و مهمی وجود دارد و برای این موضوع یعنی کد فروشی چیست توصیه می شود به وکیل در مشهد مراجعه کنید و از تجربه و تخصص او برای حل مشکل پرونده تان  راهنمایی و مشورت بگیرید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد