آشنایی با گواهی عدم امکان سازش

گواهی عدم امکان سازش

فهرست مطالب

آیا از شرایط و موارد دریافت گواهی عدم امکان سازش آگاهی دارید؟ آیا می‎دانید مدت زمان و اعتبار آن چقدر است؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی موارد و نکات مربوط به گواهی عدم امکان سازش، شما را با تمامی مراحل و جزئیات آن آشنا خواهیم کرد.

گواهی عدم امکان سازش

دریافت گواهی عدم سازش برای طلاق، امروزه به عنوان یکی از مهم‎ترین تشریفاتی می‎باشد که جهت طلاق و جدایی مقرر شده است. البته این امر مدت اعتبار محدودی داشته که صرفا در همان مدت زمانی که برایش تعیین شده است باید به دادگاه ارائه شود تا دادگاه بتواند بر اساس آن حکم طلاق را صادر کند.

گواهی عدم امکان سازش

با نظر به گفته وکیل خانواده در مشهد، با توجه به قانون حمایت خانواده در ماده 26، در صورتی که طلاق از نوع طلاق توافقی، یا طلاق به درخواست مرد باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام کرده و چنانچه طلاق به درخواست زن باشد، حسب مورد مطابق قانون به صدورحکم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت خواهد کرد.

در طلاق توافقی یا همان گواهی عدم امکان سازش، زن و مرد باید در مورد تمامی ارکان و جزییات و مسائل ناشی از زندگی مشترک توافق کرده و بعد از توافق به دادگاه مراجعه نموده و تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش یا طلاق توافقی را ارائه دهند.

وکیل نفقه در مشهد
مطالعه بیشتر

نکات مهم گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی

  • در موارد الزام زوج به طلاق، دادگاه ناگزیر به رسیدگی ماهیتی و ورود به موضوع یا احراز شرایط اعمال وکالت، احراز حقانیت خواهان است. به عنوان مثال در طلاق از سوی زن که یا بر مبنای عسر و حرج و یا بر اساس شروط ضمن عقد نکاح صورت می‎پذیرد، دادگاه ناچار از احراز حقانیت زن است تا بعدا بتواند بر اساس آن حکم به الزام زوج در دفترخانه و اجرای صیغه طلاق یا حکم به مراجعه زن به دفترخانه و اجرای صیغه طلاق از طرف زن و در موارد احراز شرایط، اجازه و حکم طلاق صادر نماید. لازم به ذکر است که نام تصمیم دادگاه در فرض اخیر، گواهی عدم امکان سازش نخواهد بود.
  • در گواهی عدم امکان سازش (موارد طلاق توافقی و طلاق به درخواست مرد)، تصمیم دادگاه صرفا در حد تایید حق زوجین یا مرد در استحقاق مراجعه به دفترخانه اجرای صیغه و دادگاه وارد شناسایی و احراز حقانیت طرفین در اثبات دعوای خود نخواهد شد.
  • در موارد صدور گواهی عدم امکان سازش، دادگاه اقدام به تشکیل جلسه به منظور رسیدگی به اختلاف یا تعیین وقت رسیدگی نخواهد کرد.
  • به گفته وکیل طلاق توافقی در مشهد در طلاق توافقی صرفا جلسه‎ای برای صدور گواهی عدم امکان سازش، تشکیل خواهند داد و یک صورتجلسه برای توافقات لازمه را در خصوص مهریه، نفقه و غیره ترتیب خواهند داد. یا به عنوان مثال در طلاق به درخواست مرد، دعوت زن فقط به منظور آن است که دادگاه از او در خصوص مطالبه حقوقی قانونی وی استنطاق کند. بنابراین باید توجه داشت که تنها حضور او مانع از صدور گواهی عدم امکان سازش نخواهد بود. در حالی که در حکم طلاق، دادگاه جلسات رسیدگی ترتیب خواهند داد که وارد ماهیت مرد شده به احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق یا موارد عسر و حرج خواهد پرداخت.
  • در حال حاضر قانون گذار به جهت کاهش دادن آمار طلاق توافقی موانعی بر سر راه آن ایجاد نموده است.
الزام به تهیه مسکن
مطالعه بیشتر

دریافت گواهی عدم امکان سازش

برای دریافت این گواهی، در گام اول باید دادخواست طلاق به یکی از دفاتر خدمات قضایی ارائه شود تا در دادگاه مورد رسیدگی قرار بگیرد. بعد از آن، موضوع طلاق به یکی از مراکز مشاوره خانواده ارجاع داده شده تا مشاوران منتخب طرفین به اختلافاتی که منجر به از هم پاشیدگی زندگی زناشویی و درخواست طلاق شده است را مورد بررسی قرار داده و رسیدگی کنند.

سپس مشاوران نتیجه داوری خود را به دادگاه گزارش خواهند داد. در صورت عدم حصول آشتی، دادگاه در یک جلسه رسمی غیر قضایی به توافق زن و مرد جهت انجام طلاق رسیدگی خواهد کرد و در نهایت گواهی عدم امکان سازش را صادر خواهد شد.

در مرحله بعد باید گواهی به دفتر ثبت طلاق ارائه داده شود. ارائه گواهی عدم امکان سازش به دفترخانه به معنی اجازه برای جاری نمودن حکم طلاق می‎باشد. بعد از ارائه گواهی، دفترخانه نوبتی را برای اجرای صیغه طلاق معین خواهد کرد.

اعتبار گواهی عدم امکان سازش

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش سه ماه خواهد بود. به این معنی که ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ گواهی ( نه تاریخ صدور آن در دادگاه ) می‌‎بایست آن را به دفترخانه ارائه دهید.

در صورتی که در این مدت گواهی به دفتر ثبت طلاق ارائه نشود، گواهی عدم امکان سازش، دیگر اعتبار خود را از دست خواهد داد.

وکیل مهریه خانم در مشهد
مطالعه بیشتر

نکته مهمی که در خصوص مدت و مهلت اعتبار گواهی عدم سازش بسیار حائز اهمیت است، این است که پس از گذشت سه ماه از تاریخ ابلاغ گواهی عدم سازش و عدم مراجعه زوجین برای ثبت طلاق، این گواهی اعتبار خودش را از دست می دهد و در صورتی که زوجین همچنان بر تصمیم خود برای طلاق و جدایی پا بر جا باشند، باید مجددا به دادگاه مراجعه کرده تا گواهی عدم سازش را دریافت نمایند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد