با اصول نگارش انواع قرارداد بین طرفین آشنا شوید

نگارش قرارداد

فهرست مطالب

آیا با نحوه تنظیم قراردادهای گوناگون و قوانین مربوط به آن آشنا هستید ؟ آیا اصول کلی نگارش قرارداد را می‌دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی موارد مربوط به اصول کلی نگارش قرارداد و نحوه صحیح تنظیم آن، همچنین ترتیب نکات مهم متن قرارداد آشنا خواهیم نمود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اصول کلی نگارش قرارداد

همانطور که می‌دانید در ابتدای هر کاری نیاز به توافق و قرارداد خواهد بود و باالطبع این موضوع غیر قابل انکار است. بنا به اهمیت بالایی که قرارداد در روابط طرفین خواهد داشت، و همچنین سود و زیان طرفین که مستقیما هم بستگی به آن دارد، باید نکاتی که در تنظیم هر قرارداد به صورت کلی مورد توجه قرار داد.

بنابراین قرارداد به توافق بین دو یا چند شخص برای ایجاد آثار حقوقی اتلاق شده که به عنوان یکی از متداول ترین شیوه‌های توزیع و جا به جایی ثروت در جامعه محسوب می‌شود.

هر شخص عادی ممکن است در طول روز اقدام به بستن قراردادهای گوناگون و متعددی کند که صرف نظر از شکل بیان اراده، اصولا همگی از اعتبار حقوقی یکسانی برخوردار می‌باشند.

نگارش قرارداد

با نظر به گفته وکیل حقوقی در مشهد در خصوص اصول کلی نگارش قراردادها و بر اساس تجارب وی در این زمینه، توجه داشته باشید که قراردادهای مهم به صورت کتبی تنظیم خواهد شد تا در پی همین امر اثبات تحقق آن‎ها در آینده روشن‌تر و آسان‎تر شده و در مورد محتوای قرارداد هم ابهام و اختلاف کمتری به وجود آید.

با وکیل درخواست اجرای رای آشنا شوید
مطالعه بیشتر

فواید و مزایای تنظیم قرارداد در امور مختلف

مهم‌ترین مزیت و فایده تنظیم و نوشتن قرارداد به شرح زیر خواهد بود:

 • پیشگیری از هرگونه اختلاف احتمالی در آینده
 • افزایش بهره‌ وری و کیفیت کار
 • حفظ روابط کاری و اقتصادی به طور مستمر
 • جلوگیری از اتلاف وقت و از بین رفتن حق و حقوق طرفین
 • کاهش ضرر و زیان ناشی از مسائل بوجود آمده در حین انجام کار (موضوع قرارداد)
 • جلوگیری از اختلاف نظرها در هنگام انجام کار و دعواهای حقوقی

نحوه نوشتن متن قرارداد و تنظیم متن قراردادها

در کل در تنظیم هر نوع قراردادی باید نکاتی رعایت شود، که در غیر این صورت می‌تواند کل قرارداد را از حالت حقوقی و محکمه پسند، خارج کند، که ترتیب آن عبارتند از:

 • عنوان قرارداد
 • طرفین قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • مدت قرارداد
 • مبلغ قرارداد
 • شروط و تعهدات
 • شرایط فورس ماژور
 • مرجع حل اختلاف

حال در ادامه به نکات مهم و ضروری در خصوص اصول کلی نگارش قرارداد خواهیم پرداخت.

نگارش صحیح،کامل و دقیق قرارداد

در قدم اول باید توجه داشت که نگارش قرارداد باید صحیح بوده و با قوانین و مقررات کاملا متابقت داشته باشد. همچنین به صورت کامل و دقیق قید شود، چرا که هر گونه اجمال یا ابهام مضر در قرارداد، منجر به تقویت منافع طرف یا طرفین دیگر معامله خواهد شد.

پرهیز از عبارات مبهم و تفسیر پذیر

نوشتن عبارات مبهم باعث خواهد شد که هم طرفین در درک قرارداد دچار سوء تفاهم شده و هم این امکان وجود خواهد داشت که در صورت طرح اختلاف در دادگاه، قاضی تفسیری خلاف اراده واقعی مشترک طرفین داشته باشد. بنابراین توجه داشته باشید که مذاکرات موضوع قرارداد و شروط کاملا واضح و روشن باشد.

وکیل ارث در مشهد
مطالعه بیشتر

اصل دقت متعارف در نگارش قرارداد

در اصول کلی نگارش قرارداد، استفاده و انتخاب کلمات و اصطلاحات باید بسیار دقیق انجام شود. در عین حال از کلمات و جملاتی استفاده شود که در عرف موضوع قرارداد ساده و قابل درک و تفهیم باشد. البته باید توجه داشت که این دقت نباید منجر به درج کلمات و عبارات ثقیل و مشکل شود.

اصل استفاده از عبارات و کلمات ساده در نگارش قرارداد

تا جایی که ممکن است باید از کلمات و اصطلاحات رایج و ساده استفاده کرد. قرارداد نویس باید قرارداد را به گونه‎ای نگارش کند که طرفین معامله تمام منظور و قصد خود را از مفاهیم و کلمات به کار رفته در قرارداد به راحتی یافته و درک کنند. بنابراین نباید فهم آن را موکول به فهم قرارداد نویس نمود.

نگارش قرارداد

اصل یک‎جا نویسی مفاد مرتبط در نگارش قرارداد

نکته‌ای که در خصوص اصول کلی نگارش قرارداد باید به آن توجه کنید این است که باید تا حد امکان تلاش کرد که همه مفاد مرتبط قرارداد را در یک جا جمع نمود، و حدود و ثغور آن را در همان جا معین کرد. پراکندگی مفاد قرارداد موجب بروز ابهام و اجمال و نیز ایجاد اختلاف در قرارداد خواهد شد. تجمیع نگارش مفاد مرتبط باعث می‌‎شود قرارداد نویس دچار تعارض و تداخل در نگارش نشده و چارچوب منطقی را در این مفاد رعایت کند .

وکیل دادگستری منصف در مشهد
مطالعه بیشتر

 اصل عدم تکرار موضوعی واحد

توجه داشته باشید که چنانچه به موضوعی در قسمتی از قرارداد پرداخته شده است، دیگر جایز نیست که در جای دیگری از قرارداد آن موضوع تکرار شود. اگر هم یک قرارداد نویس قصد تاکید بر آن تعهد یا مفاد را داشته باشد، می‌‎تواند به جای این که آن موضوع را مجدد تکرار کند، این تاکید را در خود آن جمله قبل به کار ببرد، یا اینکه به شماره ماده آن بخش از قرارداد مراجعه و اشاره کند.

اصل درج کامل نام شرکت ها، موسسات و اشخاص حقوقی

با توجه به گسترش نام‎های شبیه به هم شرکت‎ها و همچنین استفاده از نام‎های اختصاری و یا حذف برخی از سیلاب‌های نام اصلی توسط شرکت‌ها در مهرها، و نیز مکاتبات و سربرگ‌های اداری آن‌ها، یک قرارداد نویس باید در نظر داشته باشد که نباید به نام عرفی شرکت‎ها اعتماد نمود. از همین رو می‎بایست ملاک را بر مبنای نام درج شده شرکت‌ها در روزنامه رسمی شرکت قرار داد.

در آخر می‌‎بایست به این موضوع مهم توجه داشته باشید که تنظیم قرارداد در زمینه‌های مختلف متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال شما نمی‌توانید از یک نمونه قرارداد اداری تحت عنوان قرارداد استخدام یا قرارداد طراحی و توسعه سایت به طور یکسان استفاده نمایید، بنابراین جهت تنظیم صحیح و نگارش یک قرارداد اصولی و حقوقی، می‌‎بایست دقت کافی داشته و با تحقیق و بررسی و همچنین با استفاده از تجربه یک وکیل مجرب، قراردادی را تنظیم کنید که باعث امنیت و پیشرفت اصولی موضوع قرارداد شما شود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد